Honory dla księcia

16 lipca 2015 16:51. Prezydent Roman Szełemej wręcza księciu Bolkowi von Hochberg tytuł honorowego obywatela Wałbrzych. Zamek Książ, lipiec 2015. Fot. Ryszard Wyszyński, tekst: Krystyna Smerd

Tematy: 


Książę Bolko VI Hochberg von Pless, który dziedziczy tytuły księcia Pszczyńskiego i barona Książa został „Honorowym Obywatelem Miasta Wałbrzycha”. Zaszczytny tytuł książę odebrał osobiście na uroczystości w poniedziałek, 13 lipca, w Sali Maksymiliana Zamku Książ w towarzystwie małżonki Elisabeth Malisse. Dyplom z nadanym tytułem Honorowego mieszkańca naszego miasta odczytała i wręczyła przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Anna Romańska a do przekazywanych gratulacji w imieniu mieszkańców dołączył prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

W uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta o nadanie tytułu podkreślone zostały zasługi księcia w promocji Zamku Książ, jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu, a także to, że włącza się w organizację przedsięwzięć kulturalnych jak: wystawy, koncerty czy wydawnictwa książkowe. Promuje też miasto Wałbrzych, podkreślając jego walory jako ważnego ośrodka gospodarczego regionu i rozwijające się miasto, które pozostaje nadal drugą, co do wielkości, aglomeracją miejską na Dolnym Śląsku.

Zabierając głos po odebraniu tytułu książę podziękował za to szczególne wyróżnienie, zwrócił też uwagę na to, że Wałbrzych się rozwija i z roku na rok robi się coraz piękniejszy z czego jest dumny. Słowa księcia tłumaczyła pani Dorota Stempowska urodzona przed wojną w Książu i pamiętająca księżnę Daisy.

Uroczystość zgromadziła wielu gości, w tym: posłankę na Sejm Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, zastępcę Burmistrza Miasta Pszczyna Barbarę Sopot-Zembok i Annę Bramską pracownicę tamtejszego urzędu miasta, wałbrzyskich radnych oraz członków Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu. Na zakończenie – zadebiutowała okolicznościowym koncertem „Książęca Orkiestra Salonowa” pod batutą Jerzego Koska, która grała muzykę Vivaldiego i Mozarta.

REKLAMA

Mieszkający od wielu lat w Monachium książę Bolko VI Hochberg ur. się 3 kwietnia 1936 r. w tym samym mieście. Zawodowo działał w branży elektronicznej. Jest synem hrabiego Bolko von Hochberga zmarłego w 1936 roku i jego żony Klotyldy. Ojciec księcia zmarł niespodziewanie kilka tygodni po narodzeniu syna, który dziedziczy po nim także imię. Jego dziadkami byli ze strony ojca książę Jan Henryk XV i księżna Daisy von Pless. Rodzina Hochbergów była właścicielami zamku Książ od 1509 roku do 1943 r. W czerwcu br mięła 505 rocznica objęcia zamku Książ i przynależnych mu dóbr we władanie przez rodzinę Hochberg, w której rękach pozostawał przez 430 lat. Warto przypomnieć,że protoplaści jego rodu byli nie tylko właścicielami Zamku Książ i Wałbrzycha, ale też: Szczawna-Zdroju, Świebodzic, Boguszowa-Gorc, Mieroszowa oraz Pszczyny – po której dziedziczą tytuł księcia pszczyńskiego. Książę odwiedza od wielu lat regularnie Polskę. Jest świadomy cierpień, jakie doznali przez wojnę Polacy i nasz kraj. Przyjeżdża coraz częściej od czasu Mszy pojednania w Krzyżowej, którą uważa za przełomową w naszych polsko-niemieckich kontaktach. Jest seniorem rodu, ale nie ma męskiego potomka lecz córkę. Wolą księcia Bolka VI jest aby tytuły rodowe, jakie mu przynależą odziedziczył po nim jego kuzyn Peter von Hochberg z linii na Roztoce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lipca 2015 16:51
`