Dodano: 20 września 2019 18:36
Hologramy w Podziemny Mieście Osówka. Technika ma pomóc w dotarciu do młodych ludzi
Tematy: dolny śląsk hologramy osówka podziemia
Hologram, na którym pojawia się Adam Ferency wita turystów wchodzących do Podziemnego Miasta Osówka koło Głuszycy. Popularny aktor wprowadza odwiedzających w historię kompleksu, który został wydrążony przez więźniów niemieckich obozów w czasie II wojny światowej. To jeden z kilku elementów nowej trasy multimedialnej, która ma pomóc w przybliżeniu tragicznej historii tego miejsca.
W ramach tych prac przed wejściem do kompleksu pojawiły się nowa wiata dla turystów, witacz i dwie butki strzelnicze. Wewnątrz pojawiły się nowoczesne schody na „uskoku”, ale kluczowym elementem jest specjalna, multimedialna wystawa.
– Mamy rzutniki, mamy ożywione części korytarzy, mamy pokazaną historię, którą chcemy przekazać następnym pokoleniom. Młodzież dzisiaj uczy się tej historii z multimediów i w głównej mierze to do nich jest skierowane – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
Na inscenizacjach, które są wyświetlane na ścianach podziemnego kompleksu czy specjalnych ekranach możemy zobaczyć między innymi pracujących więźniów. Nie zapomniano także o pozahistorycznych aspektach tego miejsca. Na jednej z projekcji o żyjących w podziemiach nietoperzach opowiada Krystyna Czubówna.
– Idziemy z duchem czasu. Musieliśmy ciężką historię II wojny światowej pokazać w nowoczesny sposób. Są wystawy interaktywne. Są znane postacie, które opowiadają historię II wojny światowej, na przykład pan Ferency, pan Knapik czy pani Czubówna – mówi Zdzisław Łazanowski, prezes spółki Podziemne Miasto Osówka.
W podziemiach pojawiło się dziewięć nowych miejsc, w których przygotowano hologramy, projekcje i nowoczesne wystawy.
Trasa to efekt polsko-czeskiego projektu „Tajemnice Militarnych Podziemi”. Przygotowanie multimediów, budowa wiaty turystycznej przed wejściem, budowa schodów na tak zwanym „uskoku” czy wymiana oświetlenia kosztowały blisko 1,7 mln złotych. Dofinansowanie wyniosło ponad 80 procent.
Zobacz także
- Do wydzierżawienia działka przy Głuszyckiej. Może być na drobną działalność gospodarczą
- Wałbrzych. Mieszkańcy więcej zapłacą za śmieci. Wyższa stawka od stycznia
- ZDKiUM zlikwidowany. Pracowników przejmie miasto. Oszczędności mają sięgnąć miliona złotych
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Maciej Awiżeń odwołany. Nowym wojewodą dolnośląskim będzie Anna Żabska