Historia nieznana. Spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

19 maja 2015 06:00. @ Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Fot.: wikipedia

Biblioteka pod Atlantami zaprasza na spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, historykiem religii, duchownym katolickim obrządku ormiańskiego w Polsce. W ramach upamiętnienia setnej rocznicy Medz Jeghern, ludobójstwa dokonanego w Imperium Osmańskim na Ormianach, duszpasterz przybliży nieznane dzieje narodu, któremu do dzisiaj nie pozwolono przepracować żałoby związanej z tragiczną przeszłością.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się w 1956 w Krakowie. Jego rodzicami byli językoznawca Jan Zaleski (1926-1981) i polska Ormianka, polonistka Teresa Zaleska, z domu Isakowicz (1932-2011). Duchowny był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Związany z opozycją antykomunistyczną, w 1988 brał udział jako kapelan robotników w strajku w Hucie im. Lenina. Ksiądz jest współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi 30 domów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Duszpasterz Ormian-katolików, autor kilkunastu książek i tomików wierszy. Aktywny komentator życia społecznego i duchowego w Polsce i na świecie. Stały gość największych stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce.

Po spotkaniu z księdzem Isakowiczem-Zaleskim towarzyszył będzie pokaz filmu „Szczekająca wyspa” (Chienne d’historie), w reżyserii Serge Avédikian

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przy okazji spotkania zapraszamy do obejrzenia wystawy zewnętrznej wystawionej w wałbrzyskim Rynku „Być świadkiem świadków”. Wystawa zagościła w Wałbrzychu dzięki uprzejmości dzięki uprzejmości Teatru ZAR z Wrocławia.

REKLAMA

Prześledzenie fotograficznych doniesień o Ludobójstwie ormiańskim z 1915 roku i historii publikacji zdjęć w prasie wpisuje się w dyskurs o sile obrazu, jego wykorzystywaniu w edukacji społeczności oraz jego świadectwie. Prezentacje są budowane w oparciu o historyczne dokumenty, połączone z relacją fotograficzną, prezentującą współczesne poszukiwania i badania Teatru ZAR we wschodniej Turcji, Armenii i Jerozolimie. Wystawy fotograficzne i tablice informacyjne towarzyszą prezentacjom nie tylko jako ich odniesienie wizualne, umożliwiają oglądającym na bliższe poznanie tematu od strony historycznej, podnoszą kwestię zapośredniczenia przez obraz i medialności przekazu.

Na spotkanie z księdzem Isakowiczem-Zalewskim zapraszamy do Biblioteki pod Atlantami w środę, 20 maja o godzinie 16.30.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 maja 2015 06:00
`