Dodano: 1 lutego 2024 07:20
Henryków. Opactwo cystersów z szansą na wpis na listę Pomników Historii
Tematy: dolny śląsk Henryków unesco
Kościół i pocysterski zespół klasztorny w Henrykowie koło Ziębic ma ogromną szansę na wpis na prestiżową listę Pomników Historii. W środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do wpisania henrykowskiego obiektu na listę Pomników Historii. Teraz złożone w tej sprawie dokumenty będą musiały być zweryfikowane, a następnie trafią na biurko Prezydenta RP, od którego decyzji będzie zależało, czy obiekt zostanie wpisany na tę prestiżową listę.
– Status pomnika historii to już jest nobilitacja samego obiektu nie tylko w skali kraju, ale i Europy, ponieważ umożliwi to pozyskiwanie środków nie tylko z Ministerstwa Kultury czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale także bezpośrednio z Unii Europejskiej. To są także dodatkowe punkty na wnioskach, które składamy do różnych instytucji – mówi Kazimierz Piątkowski, społeczny działacz na terenie opactwa henrykowskiego.
Dla zarządzającego, ojca Krzysztofa Morajko, wpisanie obiektu cysterskiego na listę pomników historii to ogromne emocje i wzruszenie. Chociaż funkcję proboszcza pełni zaledwie od dwóch miesięcy, nawiązuje do ponad ośmiuset lat tradycji cysterskiej w Henrykowie.
– To piękne, gdy człowiek widzi, jak praca moich przodków cystersów została doceniona przez tak szerokie gremium, bo to wymagało pracy zarówno lokalnej społeczności, jak i lokalnych działaczy oraz urzędników na najniższym szczeblu, i bardzo cieszy, że te osoby, te instytucje państwowe i społeczne dostrzegają ten wielki wkład w dziedzictwo, które wyrosło w Henrykowie – mówi proboszcz parafii.
Miejscowi aktywiści starali się o uhonorowanie pocysterskiego kompleksu klasztornego i wybudowanego w XIII wieku kościoła pw. Najświętszej Marii Panny od lat. Dwa lata temu gmina utworzyła na tym terenie park kulturowy. Wpisanie obiektu na listę pomników historii otworzy dalszą drogę do starania się o wpis na światową listę UNESCO.

Zobacz także
- Nowy skatepark na Podzamczu. Jak go oceniacie?
- Pierwszy dzień wiosny w Wałbrzychu. W połowie miasta.. smog
- Ciężarówka uszkodziła stary wiadukt na drodze do Srebrnej Góry. Są utrudnienia
- Wałbrzych. Akcja strażaków na Podzamczu. Na miejscu cztery jednostki
- Świdnica. Wspólny trening przed Rowerową Stolicą Polski
- Szczawno-Zdrój. Trzeba płacić za parkowanie
Najczęściej czytane
64 mieszkania głównie dla młodych ludzi w nowym bloku przy Traugutta. Wiemy ile zapłacą za czynsz
Szczawno-Zdrój. Trzeba płacić za parkowanie
Stronie Śląskie. Spod ton błota odkopują tereny rekreacyjne
Wałbrzych. Akcja strażaków na Podzamczu. Na miejscu cztery jednostki
Dachowanie w Walimiu. Kierowca to obcokrajowiec. Będzie deportowany