Harmonogramu otwarcia turystyki zimowej domagają się samorządowcy z górskich kurortów

5 stycznia 2021 09:31. Fot. ilustracyjna. Fot. archiwum Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Samorządowcy skupieni wokół Porozumienia Gmin Górskich spotkali się w Karpaczu. W specjalnym apelu do rządu oczekują przedstawienia harmonogramu działań związanych z otwarciem turystyki zimowej. Przyznają, że jeżeli obecne obostrzenia utrzymane zostaną do końca zimy, to branżę turystyczną w górach czeka zapaść, z której wychodzenie może potrwać nawet kilka lat.

Starosta powiatu karkonoskiego przyznaje, że w regionach podgórskich nie można mówić tylko o jednej branży, która cierpi z powodu obostrzeń.

Tu wszystko kręci się wokół turystyki. Mówimy o obiektach hotelarskich, o restauracjach, ale to również piekarnie, inna działalność około turystyczna, która zasila tą potężną gałąź gospodarki, jaką jest turystyka. W tej chwili mamy naprawdę bardzo trudną sytuacją w regionach. Docierają do nas dramatyczne niejednokrotnie informacje ze strony gestorów turystyki czy innych branż – mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta karkonoski.

REKLAMA

Wiśniewski przyznaje, że docierają już do niego informacje o tym, że do firm z branży turystycznej zgłaszają się już koncerny, które chcą przejąć biznesy.

Przedstawiciele górskich kurortów dodają, że już kilka tygodni temu mówili o tym, że bezpieczny sezon zimowy w górach jest możliwy, a branża przygotowała się do tego bardzo dobrze, dlatego samorządowcy chcą poznać harmonogram znoszenia obostrzeń.

–  Do 17 stycznia mamy lockdown. Po 17 nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy, których dziś reprezentujemy nie wiedzą co dalej. W najbliższy czwartek, za kilka dni informacja, że zbliżają się mrozy bardzo oczekiwane. Tak naprawdę nie wiemy co dzisiaj powiedzieć właścicielom stoków narciarskich, czy dzisiaj śnieżyć stoki, czy inwestować, czy przygotowywać się do tego sezonu. Wyraźnie apelujemy o to, aby w najbliższych dniach przedstawić wyraźny harmonogram otwarcia turystyki zimowej  – mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska.

Samorządowcy zwrócili także uwagę na fakt, że w obecnej sytuacji w górskich miejscowościach rozwija się szara strefa. Chcą również uzupełnienia Tarczy 6.0 o branże, które w ich mniemaniu zostały pominięte, a nie mogą obecnie funkcjonować w związku z obostrzeniami.

W naszych miejscowościach dziewięćdziesiąt procent firm i mieszkańców nie pracuje. U nas jest to już systemowy problem – mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Turystyka stanowi siedem procent PKB Dolnego Śląska. W pierwszym kwartale 2019 roku w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się blisko 7 milionów turystów, którzy skorzystali z 17 milionów noclegów. Największa baza noclegowa to powiaty górskie, obecny powiat karkonoski czy powiat kłodzki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 stycznia 2021 09:31
`