GUS: Wałbrzych w czołówce powiatów z najwyższą liczbą przestępstw. Policja odpowiada, że to tylko sucha statystyka

24 sierpnia 2019 16:12. fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na początku sierpnia Główny Urząd Statystyczny poinformował, że Wałbrzych jest w pierwszej trójce powiatów i miast grodzkich pod względem liczby przestępstw na 10 tysięcy mieszkańców. Gorsze statystyki dotyczyły jedynie powiatu kołobrzeskiego i Nowego Sącza. Policja odpowiada, to suche statystyki, a w Wałbrzychu z roku na rok jest coraz bezpieczniej.

GUS informował, że ranking przygotowano na podstawie liczby przestępstw potwierdzonych zakończonym postępowaniem policji. Problem w tym, że jeden sprawca może być oskarżony o kilka lub nawet kilkaset przestępstw.

Na przykład policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą udowodnili dwóm mężczyznom popełnienie 1801 przestępstw. Dotyczyło to podrabiania recept. Te 1801 przestępstw udowodnionym tym dwóm mężczyzną to tak naprawdę jedna sprawa – tłumaczy Marcin Świeży, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

REKLAMA

Taka sprawa znacząco może zawyżyć statystyki, które pod uwagę brał GUS. Kolejnym przykładem jest chociażby praca policjantów z drogówki.

Gdy zatrzymują nietrzeźwego kierowcę, który jedzie na zakazie sądowym, przy okazji z cofniętymi uprawnieniami, a jeszcze posiada przy sobie narkotyki to mamy cztery przestępstwa, a tak naprawdę jeden czyn – dodaje Świeży.

Bardziej miarodajnym czynnikiem, być może było by uwzględnienie liczb dotyczących rozpoczętych postępowań, a tych z roku na rok jest coraz mniej.

W 2013 w siedmiu najpoważniejszych kategoriach odnotowano 2314 postępowań, w 2018 odnotowano 1128. W tym roku, w pierwszym półroczu było ich blisko 660.

W kategorii rozboje w 2013 roku odnotowano 123 rozpoczęte sprawy, w 2018 – 45.

Możemy powiedzieć, że w Wałbrzychu z roku na rok jest bezpieczniej i to jest właśnie efekt pracy policji – zapewnia Świeży.

Najwięcej w Wałbrzychu jest kradzieży i włamań, choć ich liczba też spada z roku na rok.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 sierpnia 2019 16:12
`