Grypa powodująca śmierć kotów. Jak jej uniknąć?

6 lipca 2023 12:47.

Tematy: 


Informacja o tajemniczej chorobie, która atakuje koty, pojawiła się w czerwcu. Media donosiły o nagłych zgonach czworonogów. Jak informują specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, za większość nagłych zgonów kotów poprzedzonych dusznościami, drgawkami czy atakami padaczki odpowiada zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1. Co wiemy o chorobie? Jak jej uniknąć?

Na 29 przebadanych dotąd próbek wynik dodatni dało 20 z nich. Wśród nich jest próbka pochodząca od kota leczonego w Przychodni Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Sprawa jest poważna, ale należy tonować stwierdzenia, że mamy do czynienia z epidemią ptasiej grypy u kotów – mówi prof. Krzysztof Rypuła z Zakładu Chorób zakaźnych Zwierząt i Administracji Weterynaryjnej UPWr.

REKLAMA

W tej chwili, jak podkreślają specjaliści, najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, jak dochodzi do zakażenia kotów, bo przebieg choroby jest gwałtowny i z reguły śmiertelny, a leczenie objawowe nie przynosi zadowalających efektów. Dodatkowo zdaniem pracowników wrocławskiej uczelni, część informacji w tej sprawie jest wciąż niepotwierdzona, jak chociażby ta mówiąca, że źródłem zakażenia jest surowe mięso.

Takie źródło zakażenia jest oczywiście możliwe, aczkolwiek dotychczasowe przypadki grypy notowane są zarówno u kotów domowych, jak i wychodzących, u tych żywionych karmą komercyjna, a także surowym mięsem drobiowym. Pamiętajmy też, że to my możemy przynieść wirusa do domu: na butach, czy ubraniu i zakażenie nie musi mieć związku z rodzajem karmy. Także kontakt kota z odchodami ptaków może skutkować rozwojem infekcji – podkreśla prof. Krzysztof Rypuła.

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko zakażenia naszego pupila? Kota bezwzględnie powinniśmy zatrzymywać w domu. To ma zapobiec jego kontaktowi z ptakami. Warto ograniczyć wyjścia kotów na balkon, jeżeli nie możemy, to należy często myć podłogę balkonu detergentami.

Trzeba też pilnować, by kot nie miał kontaktu z obuwiem, którego używamy poza domem i wyeliminować z jego diety surowe mięso (karmić pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 lipca 2023 12:47
`