Góry Wałbrzyskie – co warto wiedzieć?

19 lipca 2022 08:30. Góry Wałbrzyskie - co warto wiedzieć? fot. użyczone / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


[TEKST POWIERZONY, TREŚĆ ORYGINALNA]

W Polsce znajduje się wiele zachwycających pasm górskich. Wśród nich na wyróżnienie z pewnością zasługują Góry Wałbrzyskie. Jest to pasmo znajdujące się w Sudetach. Ich długość to około 35 km. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat Gór Wałbrzyskich, a także z ich najważniejszymi atrakcjami.

Góry Wałbrzyskie – najważniejsze informacje

Góry Wałbrzyskie znajdują się na terenie województwa dolnośląskiego. Graniczą one z Górami Sowimi, a także innymi pasmami. Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa, której wysokość wynosi 853 m n.p.m. Ponadto warte uwagi są także takie szczyty jak: Chełmiec, Trójgarb, a także Góry Czarne czy Kotlina Wałbrzyska.

REKLAMA

Góry Wałbrzyskie to duża atrakcja sama w sobie. Prezentują się one bardzo interesująco, a przemierzając szlaki można natrafić na wiele ciekawych i wartych uwagi miejsc.

Góry Wałbrzyskie – szczyt z wieżą widokową

W paśmie Gór Wałbrzyskich najwyższym szczytem jest Borowa. Na górze znajduje się wysoka na 16 metrów wieża widokowa wykonana z metalu, której konstrukcja jest niezwykle interesująca. Tuż obok znajduje się wiata, turyści mogą sobie usiąść na ławce żeby odpocząć, a także bezpiecznie pozostawić rower w specjalnym stojaku. Na szczycie znajduje się także tablica informacyjna dotycząca Gór Wałbrzyskich. Wiele ciekawych informacji na temat tego pasma można znaleźć na stronie: https://goryaktywnie.pl/gory-walbrzyskie.

Warto zaznaczyć, ze drugim najwyższym szczytem tego pasma jest Chełmiec o wysokości 851 m n.p.m. Ciekawostką jest to, że przez długi czas był on błędnie uznawany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z uwagi na wykonywanie błędnych pomiarów. Góra ta leży w miejscowości Szczawno-Zdrój, znanej z uwagi na swoje walory uzdrowiskowe.

Szlak na Górę Zamkową i Uzdrowisko Szczawno-Zdrój

W Górach Wałbrzyskich znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, która porośnięta jest wyjątkowo atrakcyjnymi lasami, wśród których widnieją ruiny zamku „Nowy Dwór”. Na temat samego zamku niewiele wiadomo. Niektóre źródła podają, że powstał on w 1364 roku i pełnił istotne role obronne. Do dzisiejszych czasów zachowały się takie elementy jak np. brama, fundamenty, a także części murów obronnych.

Na Górę Zamkową można się można dotrzeć z Dworca w Wałbrzychu w mniej niż godzinę.

U podnóża góry Chełmiec znajduje się wcześniej wspomniane miasteczko uzdrowiskowe Szczawno – Zdrój. Znajduje się ono około 6 km od Wałbrzycha. W miasteczku znajduje się kilka atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić jak np.:

  1. Pijalnia Wód Mineralnych,
  2. Wieżą Anny,
  3. Dom Zdrojowy i Park Zdrojowy,
  4. Park Szwedzki,
  5. Teatr Zdrojowy,
  6. wieża widokowa znajdująca się na szczycie wzgórza Giedymina.

Warto zaznaczyć, że w Szczawnie-Zdroju znajduje się naprawdę bogata baza noclegowa, a także zaplecze gastronomiczne.

Inne atrakcje gór Wałbrzyskich

Wybierając się w Góry Wałbrzyskie warto wcześniej dokładnie zaplanować wycieczkę i zapoznać się z najbardziej atrakcyjnymi miejscami. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie https://goryaktywnie.pl/sudety.

Miejscem, którego nie sposób pominąć, będąc w tamtym rejonie jest słynny Zamek Książ pochodzący z XIII wieku. Jest on szczególnie atrakcyjny, ponieważ nie tylko można go zwiedzać, ale także zatrzymać się w nim na noc. W zamku oprócz poszczególnych komnat, można też zobaczyć palmiarnię, podziemia, mauzoleum czy stadninę koni.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich. Został on utworzony końcem XX wieku, a jego powierzchnia sięga aż 6493 ha. Teren parku jest niezwykle atrakcyjny, znajduje się tam m.in. wiele pomników przyrody np. Małpa Skała, Szczeliny Wiatrowe oraz Czerwone Skałki.

Będąc w Górach Wałbrzyskich można także zdecydować się na wspinaczkę górską, spacery rekreacyjne bardzo atrakcyjnymi trasami, czy przejażdżki rowerowe. Jest to miejsce, w którym wielu turystów szuka kontaktu z naturą i spokoju. Góry Wałbrzyskie to pasmo, które wiążę się z naprawdę wieloma atrakcjami. O każdej porze roku zachwycają malowniczymi widokami i wieloma innymi atrakcjami. Jednak przed każdą pieszą wycieczką, należy się dokładnie przygotować i zaopatrzyć w wygodne buty oraz mapę turystyczną, aby być przygotowanym na każde warunki. Góry Wałbrzyskie to naprawdę bardzo ciekawe pasmo, które z pewnością każdego zauroczy i zainteresuje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 19 lipca 2022 08:30
`