Gorąco i duszno w autobusach? Nie ma co liczyć, że będzie lepiej

4 lipca 2019 19:59. Autobus komunikacji miejskiej w Wałbrzychu. sierpień 2015. Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Letni skwar daje się we znaki wszystkim. Przekraczające 35 stopni  Celsjusza temperatury topią asfalt, zamieniając samochody w jeżdżące piece, w których trudno jest wytrzymać nawet przy otwartych oknach. Jeszcze gorzej jest w autobusach komunikacji miejskiej, w których w godzinach szczytu pasażerowie tłoczą się, pocąc i przeklinając upały.

Wielu pasażerów narzeka na kierowców, nie włączających klimatyzacji. Niesłusznie. Kierowcy nie korzystają z dobrodziejstw techniki ponieważ zwyczajnie nie mają korzystać z czego.

Jak informuje rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak żaden z jeżdżących po Wałbrzychu autobusów nie jest wyposażony w klimatyzację. Dotyczy to zarówno autobusów kupionych przez Śląskie Konsorcjum Autobusowe jak i tych, które ze środków europejskich zakupiła gmina.

REKLAMA

Skwar doskwiera nie tylko pasażerom. Pozbawione klimatyzacji są również kabiny kierowców.

Dlaczego w 2012 roku zakupiono autobusy pozbawione klimatyzacji, mimo, iż od lat jest właściwie standard wyposażenia nie tylko samochodów osobowych, ale i autobusów, pociągów i tramwajów? Na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi

Wiemy jednak, że jeszcze przez najbliższych kilka lat, jeżdżąc po Wałbrzychu i gminach ościennych pięćdziesięcioma trzema autobusami obsługiwanymi przez Śląskie Konsorcjum Komunikacyjne w dni takie jak ostatnio znosić trzeba będzie „piekielne” upały. Umowa na obsługę wałbrzyskiej komunikacji publicznej zawarta jest do końca 2022 roku. Do tego czasu nie jest planowana wymiana taboru autobusowego.

W szczęśliwej sytuacji są za to mieszkańcy Głuszycy i Jedliny. Tam pasażerowie cieszyć się mogą ze zdobyczy techniki i w klimatyzowanych wnętrzach zakupionych przez Gminę Głuszyca autobusach cieszyć się chłodnym, klimatyzowanym powietrzem.

ŚKA obsługuje wałbrzyski transport od 2012 roku. Kontrakt przedłużono w roku 2015. Za swoje usługi otrzyma w sumie niecałe 235 mln zł.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 lipca 2019 19:59
`