GOPR na lato o bezpieczeństwie w górach

Tematy: 


Rozpoczęły się wakacje, czas odpoczynku, relaksu i podróży. Dla wielu z nas idealnym miejscem na wakacje i nie tylko są właśnie góry, dlatego też ratownicy Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR przypominają o kilku podstawowych zasadach. Zapewne pomogą one nam wszystkim cieszyć się tym czasem, taka aby unikać nieprzyjemnych zdarzeń i z wypoczynku w górach zachować jedynie miłe wspomnienia.

10 przykazań górskiego turysty

REKLAMA

Przed wyjściem:
· Zaplanuj dokładnie trasę, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i swoje możliwości, a także aktualne warunki atmosferyczne.
· Zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Zawsze zabieraj mapę, kompas, latarkę (najlepiej tzw. czołówkę) oraz apteczkę i folię NRC, a także picie i coś do jedzenia.
· Naładuj baterię telefonu i zabierz powerbank. Wpisz do telefonu numery alarmowe do GOPR: 985 oraz 601 100 300. Zainstaluj darmową aplikację RATUNEK.
· Sprawdź i monitoruj prognozę pogody.
· W miejscu gdzie przebywasz zostaw informację o tym dokąd się udajesz i kiedy należy spodziewać się Twojego powrotu. Nie zapomnij poinformować o swoim powrocie.

Na szlaku:

  • Zacznij wędrówkę wcześnie rano. Zostaw sobie na popołudnie spory margines czasu na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia.
  • Nie wychodź w góry samotnie.
  • Korzystaj wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych.
  • Cały czas orientuj się w terenie. Śledź trasę. Bądź świadomy gdzie aktualnie się znajdujesz. Bądź przygotowany na modyfikację/skrócenie trasy na wypadek nadmiernego zmęczenia, lub załamania pogody. O zmianie trasy informuj bliskich, którzy wiedzą o Twojej wędrówce.
  • Obserwuj pogodę i jej zmiany. Identyfikuj miejsca gdzie ewentualnie schronisz się w czasie załamania pogody. W czasie burzy unikaj odsłoniętych przestrzeni.

Przestrzeganie powyższych zasad nie uchroni nas przed wszelkimi konsekwencjami zagrożeń na terenach górskich, jednak pozwoli na zminimalizowanie ryzyka
i uniknięcie najpopularniejszych przyczyn wypadków.

Udanych wędrówek i szczęśliwych powrotów z gór życzą ratownicy Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej GOPR. Zapraszamy w Sudety!

Dodano: 5 lipca 2017 14:30

Pozostałe informacje