Gondolą wjedziemy na twierdzę w Srebrnej Górze. Rozpoczęcie prac coraz bliżej

5 sierpnia 2019 15:54. Twierdza w Srebrnej Górze. Fot. 22.07.2019 r. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Wyciąg gondolowy na Twierdzę w Srebrnej Góry to sztandarowy projekt niespełna pięciotysięcznej gminy Stoszowice. Kończą się ostatnie prace związane z przygotowaniem projektu. Kolejny krok to złożenie dokumentów o pozwolenie na budowę. Gmina ma już prawa do dzierżawy terenu, po którym będzie przebiegał wyciąg.

Będzie można bezpośrednio z miasteczka wjechać na fort Wysoka Skała, po drodze podziwiając te piękne widoki – mówi Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice.

Gmina ma już prawo do dzierżawy od Lasów Państwowych terenu, po którym będzie wytyczony przebieg gondoli. Wpłacono już pierwsze pieniądze na usunięcie drzew z tego terenu. Poszukiwane są także dalsze pieniądze na realizację przedsięwzięcia. Budowa kolei może kosztować nawet 10 milionów złotych.

REKLAMA

Inwestycja może ruszyć w ciągu dwóch najbliższych lat. Wójt gminy przyznaje, że to skomplikowany projekt, ale wszystko idzie zgodnie z planem.

Zgodnie z pomysłem kolejka wyjeżdżała by z obrzeży Srebrnej Góry, gdzie powstał by specjalny parking. Ma dojeżdżać na Fort Wysoka Skała skąd kazamatami turyści dochodzili by do serca twierdzy. Gondola ma mieć blisko 800 metrów długości. Mają to być ośmioosobowe kabiny poruszające się pomiędzy dwoma stacjami.

Gondola rozładowała by także ruch samochodowy na samej przełęczy, gdzie dziś parkują turyści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 sierpnia 2019 15:54
`