Godzina policyjna w Czechach! Kolejne obostrzenia u naszego sąsiada

27 października 2020 08:00. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Decyzje w sprawie zaostrzenia środków związanych z walką z epidemią koronawirusa czeski rząd podjął w czasie wczorajszego, wieczornego posiedzenia. Nowe wytyczne zaczną obowiązywać od jutra. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie godziny policyjnej od dwudziestej pierwszej do piątej rano. Krócej będą otwarte także sklepy.

Cytowany przez czeskie media szef resortu zdrowia Roman Prymula miał powiedzieć, że działania, które podjęto w Czechach w ostatnich tygodniach przyniosły niewielki efekt. Liczba nowych zakażeń u naszego południowego sąsiada wciąż jest zbyt wysoka. Jedna trzecia przeprowadzanych testów daje wynik pozytywny, stąd decyzja o zaostrzeniu obowiązujących środków.

Od jutra w Republice Czeskiej zabroniony będzie swobodne przemieszczanie się ludzi w godzinach od dwudziestej pierwszej do piątej rano. Będą jednak wyjątki. To między innymi dojazd do i z pracy, podróże w celu ochrony życia, zdrowia czy mienia. Dozwolone będzie także wyprowadzanie w tych godzinach psa, ale w promieniu pięciuset metrów od miejsca zamieszkania.

REKLAMA

Przypomnijmy, w Czechach obowiązują już ograniczenia w przemieszczaniu się także w ciągu dnia. Możliwe jest podróżowanie do pracy, na zakupy, do rodziny czy za miasto na łono natury.

Jak informuje Prymula, policja będzie mogła sprawdzać w nocy dokąd zatrzymana osoba idzie i gdzie pracuje. W tym momencie Czesi nie planują korzystania z pomocy wojska w nadzorowaniu obostrzeń.

Czeski rząd wskazuje także przedsiębiorcom, by kierowali swoich pracowników do zdalnej pracy. Od najbliższego weekendu ma obowiązywać także zakaz sprzedaży detalicznej w niedziele. Od środy w pozostałe dni sklepy mają być zamykane o ósmej wieczorem. Najwcześniej mogą działać od piątej rano. Zakazana zostanie sprzedaż na targowiskach.

Przypomnijmy, u naszego południowego sąsiada do trzeciego listopada obowiązuje stan wyjątkowy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 października 2020 08:00
`