Dodano: 17 sierpnia 2021 14:58

Głuszyca z kasą na geotermię. Ponad 15 milionów złotych dla gminy na odwiert

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Głuszyca znalazła się w gronie piętnastu  miejscowości, do których trafi kasa z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozwój geotermii. Cały projekt wart jest blisko 230 milinów złotych. Głuszyca dostanie blisko 15,5 miliona.

W piętnastu miejscach mają być poszukiwane wody termalne.

Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Poza Głuszycą na Dolnym Śląsku odwierty wykonane zostaną w Oławie i Trzebnicy.

Mamy już działające w Polsce, wzorcowe przedsięwzięcia tego typu. Teraz czas na kolejne kroki, które pozwolą nam sięgać po czyste, ekologiczne, stabilne źródła energii drzemiące pod ziemią. Gratuluję wszystkim piętnastu samorządom umiejętności sięgania po ten potencjał i liczę na to, że zostanie on zamieniony w policzalne wartości pozyskiwanego ciepła i energii elektrycznej – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Przedstawiciele resortu liczą, że dotarcie do wód geotermalnych pozwoli nie tylko na rozwój bazy energetycznej czy ciepłowniczej, ale także terapeutycznej, sportowej i rekreacyjno-wypoczynkowej.

Ciepło i energia elektryczna pozyskiwane z wnętrza ziemi mogą służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom nie tylko w ogrzewaniu budynków publicznych i prywatnych, ale także w ogrodnictwie, np. w szklarniach. Ponadto wykorzystywane będą w turystyce i rekreacji, a nawet w lecznictwie i rehabilitacji. Tak szerokie zastosowanie zasobów geotermalnych będzie miało pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy poszczególnych gmin i całego kraju – mówi wiceminister Piotr Dziadzio.

Głuszyca chce wykonać odwiert na głębokość ponad dwóch kilometrów.

Nasz odwiert jest zaplanowany na dwa i pół kilometra w głąb ziemi. Teraz trzymajcie kciuki, aby ta woda tam była. Wszystkie badania, które były prowadzone, bezinwazyjne, wskazują, że ta woda jest – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Głuszyca otrzymała pieniądze na odwierty geotermalne fot. użyczone / Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Głuszyca otrzymała pieniądze na odwierty geotermalne fot. użyczone / Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także