Dodano: 17 listopada 2023 13:34

Głuszyca. „Stop wycince lasu” – pod tym hasłem mieszkańcy spotkali się z leśnikami i naukowcami

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Kilkudziesięciu mieszkańców Głuszycy wzięło wczoraj udział w spotkaniu z urzędnikami, leśnikami i naukowcami w sprawie bardzo intensywnej wycinki lasu, jaka od kilku tygodni ma miejsce na pasie granicznym w Głuszycy i okolicach.

Podczas spotkania nie brakowało emocji. Pojawiły się banery łapy precz od lasu, stop wycince czy las dla wszystkich. Nie wszystkich przekonało tłumaczenie leśników o planowej gospodarce leśnej i konieczności wycinki pewnych obszarów. Mieszkańcy mówią wprost:

– Są bardzo przetrzebione. Wystarczy się przejść po tych naszych okolicach. No wygłąda to tragicznie / Szoda tych lasów, naprawdę drzewa były piękne, las wyglądał jak park, a teraz jest kupa bałaganu. / Wycinki są i to bardzo duże. Zresztą zawsze były, ale nigdy nie w takim tempie i nigdy nie zostawiano po sobie takiego bałaganu / Trochę racji mają przedstawiciele lasów, bo też pewne rzeczy muszą wykonywać, natomiast robią chyba trochę więcej niż powinni. Tną teraz jak leci. Nie ma ochrony, jest tylko cięcie, cięcie.. no chyba rzeczywiście nie chodzi o nic jak o kasę. – tak o pracach prowadzonych w lesie mówią mieszkańcy Głuszycy, z których spora część żyje z turystyki. 

REKLAMA

Lasy Państwowe nie mają sobie nic do zarzucenia. Wycinkę tłumaczą planowaną gospodarką leśną. Nie widzą też problemu w intensywności prowadzonej wycinki:

– Ma tam miejsce przebudowa gruntu rolnego, posadzonej świerczyny w latach 60. ubiegłego wieku, która rozkłada się, choruje, jest uszkodzona przez grzyby. My wyprzedzamy nieco ten proces, podsadzamy tam jodłą, bukiem, modrzewiem, żeby nie stracić ciągłości lasu, bo to dla nas jest naprawdę najważniejsze. – wyjaśnia działania w okolicach Głuszycy Leszek Kościński, nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych.

Podsumowaniem trwającego blisko trzy godziny spotkania była deklaracja dotycząca chęci rozmów i szukania wspólnych rozwiązań. Zapowiedziano utworzenie specjalnego zespołu, który szczegółowo konsultowałby politykę dotyczącą gospodarki leśnej w gminie Głuszyca.

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także