Dodano: 11 marca 2024 13:26

Głuszyca. Rusza nowy program pomocowy dla mieszkańców

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Głuszyca we współpracy z Fundacją RAZEM planuje wydać dwa miliony złotych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na program pomocowy skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. Spośród kilkudziesięciu kandydatów do programu zakwalifikowano dwadzieścia osób.

To przede wszystkim osoby niepełnosprawne – ruchowo i umysłowo. Uczestników programu wytypowali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej spośród prawie osiemdziesięciu takich osób. Pieniądze z programu pozwolą na zapewnienie im opieki,
a w niektórych przypadkach nawet posiłków czy terapii zajęciowej.

To jest od zrobienia zakupów, przez sprzątanie mieszkania, po codzienne czynności takie jak pomoc w myciu, pranie, prasowanie – te wszystkie prace, których takie osoby nie mogą samodzielnie wykonać – wyjaśnia Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

REKLAMA

Ja chciałabym dodać, że rolą tych opiekunów jest też kontakt ze środowiskiem, z instytucjami, jak i z nami, z lekarzami. Dzięki temu nasze osoby dużo lepiej funkcjonują w swoim własnym otoczeniu – mówi Katarzyna Starzyńska, dyrektor OPS.

Oprócz opieki nad osobami niepełnosprawnymi, program przewiduje utworzenie trzech mieszkań chronionych. Ponadto, ośmiu osób zostanie objętych pomocą żywieniową – pracownicy OPS dostarczą im posiłki do domu.

Kryteriami, którymi się będziemy kierować, będą: niesamodzielność w przygotowaniu posiłków oraz kryterium dochodowe – informuje dyrektor Starzyńska.

Program będzie realizowany przez okres dwóch lat. Obecnie pomocą Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuszycy jest objętych około pięćdziesięciu niepełnosprawnych mieszkańców.

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także