Dodano: 11 sierpnia 2022 08:00

Głuszyca. Rolkostrada droższa o 180 tysięcy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Prawie 200 tysięcy złotych więcej niż zakładano kosztowała będzie budowa rolkostrady w Głuszycy koło Wałbrzycha. Dopiero za trzecim razem udało się znaleźć wykonawcę, pieniędzy rządowych jednak na realizację nie starczy.

Rolkostrada to projekt, który jest realizowany z rządowych pieniędzy Polskiego Ładu. Głuszyca na jego realizację otrzymała w pierwszej edycji programu 1 milion 200 tysięcy złotych. Była jedną z pierwszych gmin, która przygotowała projekt do realizacji; Niestety, od tego czasu  żaden wykonawca nie chciał się podjąć jej wykonania.

Generalnie jest duży problem dzisiaj z przetargami, z wyłanianiem wykonawców na realizację kolejnych inwestycji. Bo tutaj rzeczywiście dedykowane pieniądze to kwota 1 milion 200 tysięcy złotych po negocjacjach 1 milion 380 tysięcy złotych. Ale to tylko dlatego, że wykonawca nas zna wie, że z gminą się dobrze współpracuje i że to będzie szybka inwestycja, a więc będzie mógł bardzo szybko odzyskać pieniądze– Mówi Roman Głód burmistrz Głuszycy.

REKLAMA

Jak mówi burmistrz Głód realizacja inwestycji refundowanych z rządowych programów dla wielu gmin zaczyna być problem. Z jednej strony budżety planowane były jeszcze przed dramatycznym wzrostem cen, po drugie – wykonawców nie zachęca dość skomplikowany sposób rozliczania robót.

W ramach Polskiego Ładu jest taka zasada, że 10% pierwsza faktura, 50% druga faktura i po zakończeniu całości inwestycji kiedy jest protokół bezusterkowy jest końcowa płatność i to stanowi duży problem dla wykonawców – mówi burmistrz Roman Głód.

Ostatecznie w Głuszycy dopiero w trzecim przetargu udało się wyłonić wykonawcę. Rolkostrada zostanie wybudowana, przy niej ławeczki solarne, ładowarki do rowerów elektrycznych i cała masa nowej zieleni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze jesienią tego roku będzie można pojeździć tam na rolkach.

Dziewczyna na rolkach. Fot. użyczone

Projekt rolkostrady w Głuszycy. Źródło. UM Głuszyca

Projekt rolkostrady w Głuszycy. Źródło. UM Głuszyca

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także