Dodano: 10 maja 2021 12:05

Głuszyca. Obawiali się rozbiórki byłych zakładów Nortech. Dziś szukają inwestorów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że syndyk chce sprzedać kilkuhektarowy teren z zabudowaniami za nieco ponad 800 tysięcy złotych. To była obniżona cena, bo na początku ubiegłego roku teren wyceniono na blisko dwa i pół miliona złotych. Pojawiły się obawy, że pozostałości Dolnośląskiego Zakładu Artykułów Technicznych „Nortech” trafią w ręce firmy rozbiórkowej i znikną. Dziś już wiadomo, że oferta została wycofana.

Koszt uzyskany ze sprzedaży majątku nie pokryje roszczeń wszystkich wierzycieli, a gmina  z roszczeniem 2,2 mln złotych jest dopiero na 5. miejscu. Po drugie nie chcemy, żeby NorTech podzielił los dwóch innych zakładów – Piasta i Agropolu, które natychmiast po sprzedaży zostały rozebrane, wyprute z części metalowych i porzucone – mówił w styczniu w rozmowie z naszym reporterem burmistrz Głuszycy, Roman Głód.

Dziś już wiadomo, że oferta została wycofana, a gmina w porozumieniu z syndykiem będzie szukała nowych inwestorów.

REKLAMA

Mamy już kilka ofert osób zainteresowanych nabyciem terenów po byłych zakładach „Nortech”. Wspólnie z syndykiem staramy się znaleźć nowego inwestora, który uruchomi produkcję, pewnie nie tą samą, ale jakąkolwiek produkcję, która będzie tworzyła nowe miejsca pracy – dodaje Głód.

Teren, o którym mowa liczy pięć hektarów. Część działki jest zabudowana halami i magazynami. Działka ma dostęp do drogi wojewódzkiej i w ocenie samorządowca jest atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Roman Głód liczy, że nawet, gdy pojawi się nowy inwestor, to najstarsza, najbardziej zabytkowa część kompleksu przetrwa.

Z naszych informacji wynika, że budynek administracyjny, jak i cały układ urbanistyczny zakładu wpisane są na listę zabytków i podlegają ochronie prawnej. Zakłady „Nortech” działały w Głuszycy od 1852 roku.

Głuszyca. Zabudowania byłych zakładów NorTech. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Głuszyca. Zabudowania byłych zakładów NorTech. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Głuszyca. Zabudowania byłych zakładów NorTech. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także