Dodano: 2 grudnia 2022 14:06

Głuszyca. O krok od rozpoczęcia odwiertów termalnych. Podpisano pierwszą umowę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W Głuszycy podpisano umowę z firmą, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy pierwszych w historii regionu odwiertach poszukiwawczych wód termalnych. Na miejscu był nasz reporter.

Jak powiedział mi burmistrz miasteczka Roman Głód firma to przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, które podobne projekty, z powodzeniem realizuje na terenie całego kraju. Zadaniem inżyniera kontraktu będzie przygotowanie logistyczne, wybór firmy, która dokona odwiertu oraz nadzór nad badaniami:

– Będą pilnowali, aby wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką. Jest to firma, która na dziś ma dziesięć miejsc, w których wierci takie otwory, a więc z bardzo dużym doświadczeniem. Cieszę się ogromnie, że właśnie z taką firmą będziemy mogli współpracować. – powiedział naszemu reporterowi burmistrz Głuszycy Roman Głód.

REKLAMA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w styczniu będzie wiadomo, która firma zabierze się za wiercenie. A wyzwanie nie jest proste — dowiercić się trzeba do pokładów wód, zalegających, według ocen geologów, na głębokości aż dwóch i pół tysiąca metrów.

– Powstaje miasteczko całe, które będzie funkcjonowało 24 godziny na dobę, ponieważ odwierty wykonywane są w pracy ciągłej, na zmianie jest dziewięć osób, które bezpośrednio obsługują wiertnicę, oraz dwie osoby z nadzoru, które są 34 h na budowie. Maszyna, która będzie dokonywała tego odwiertu to gigant – około 30 metrów wysokości.

Dwa lata temu Głuszyca uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska piętnaście i pół miliona złotych aż 100% dofinansowania badań termalnych. Gorąca woda ma być przede wszystkim wykorzystana do ogrzania mieszkań. Jeśli jej wystarczy — powstać mają niewielkie, sowiogórskie termy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także