Dodano: 2 grudnia 2022 14:06

Głuszyca. O krok od rozpoczęcia odwiertów termalnych. Podpisano pierwszą umowę.

Tematy: 


W Głuszycy podpisano umowę z firmą, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy pierwszych w historii regionu odwiertach poszukiwawczych wód termalnych. Na miejscu był nasz reporter.

Jak powiedział mi burmistrz miasteczka Roman Głód firma to przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, które podobne projekty, z powodzeniem realizuje na terenie całego kraju. Zadaniem inżyniera kontraktu będzie przygotowanie logistyczne, wybór firmy, która dokona odwiertu oraz nadzór nad badaniami:

– Będą pilnowali, aby wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką. Jest to firma, która na dziś ma dziesięć miejsc, w których wierci takie otwory, a więc z bardzo dużym doświadczeniem. Cieszę się ogromnie, że właśnie z taką firmą będziemy mogli współpracować. – powiedział naszemu reporterowi burmistrz Głuszycy Roman Głód.

REKLAMA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w styczniu będzie wiadomo, która firma zabierze się za wiercenie. A wyzwanie nie jest proste — dowiercić się trzeba do pokładów wód, zalegających, według ocen geologów, na głębokości aż dwóch i pół tysiąca metrów.

– Powstaje miasteczko całe, które będzie funkcjonowało 24 godziny na dobę, ponieważ odwierty wykonywane są w pracy ciągłej, na zmianie jest dziewięć osób, które bezpośrednio obsługują wiertnicę, oraz dwie osoby z nadzoru, które są 34 h na budowie. Maszyna, która będzie dokonywała tego odwiertu to gigant – około 30 metrów wysokości.

Dwa lata temu Głuszyca uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska piętnaście i pół miliona złotych aż 100% dofinansowania badań termalnych. Gorąca woda ma być przede wszystkim wykorzystana do ogrzania mieszkań. Jeśli jej wystarczy — powstać mają niewielkie, sowiogórskie termy.

 

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zobacz także