Dodano: 26 lipca 2020 12:08

Głuszyca. Niewybuch na trasie wyścigu MTB

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dziś przed południem patrol saperski z Głogowa zabezpieczył i wywiózł z okolic tzw „piątego stawu” w Głuszycy pocistk artyleryjski kaliber 107 mm. Niewybuch znaleziono wczoraj wieczorem.

Na groźne znalezisko trafiły wczoraj po południu osoby zbierające w lesie grzyby. Niewybuch został zabezpieczony przez OSP z Głuszycy. Pechowo okazało się, że leży on na trasie rozgrywanego w niedzielę wyścigu MTB.

Dziś rano na miejsce przyjechał patrol saperski. Niewybuch, jakim okazał się pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej został zabezpieczony i wywieziony z terenu. Promień rażenia znalezionego pocisku oceniono na około pół kilometra. Konieczna była zmiana trasy wyścigu, jakiej dokonano niemal w ostatnich minutach przed startem.

REKLAMA

To kolejne niebezpieczne znalezisko w okolicach góry Soboń w Głuszycy. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku niemal z tego samego miejsca saperzy wywieźli inny pocisk artyleryjski znacznego kalibru. Wówczas konieczna była ewakuacja okolicznych mieszkańców w promieniu niemal pół kilometra od znaleziska.

Jak przypomina Ewelina Borensztajn z projektu Szlakiem Riese, w 2013 i 2014 roku podczas oczyszczania znajdujących się w tej okolicy stawów trafiono na około trzy tysiące niewybuchów z czasów II wojny światowej. Znaleziono je na czwartym i piątym stawie. To miejsce, w którym znajdowało się kiedyś zaplecze logistyczne dla działających na terenie miasta zakładów przemysłowych i zaopatrywało je w niezbędną do produkcji wodę. Saperzy wywieźli wówczas ponad tysiąc pocisków artyleryjskich, 70 sztuk granatów moździerzowych i kilkaset sztuk amunicji strzeleckiej.

Patrol saperski z Głogowa. Fot. użyczone / MCZ

Patrol saperski z Głogowa. Fot. użyczone / MCZ

Patrol saperski z Głogowa. Fot. użyczone / MCZ

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także