Dodano: 15 grudnia 2021 10:09

Głuszyca. Na Kamykach pojawi się kładka! Trwają przygotowania do projektu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Specjalna kładka połączy dwa brzegi zalanego kamieniołomu w Głuszycy. Projekt ma turystycznie ożywić jedną z atrakcji miejscowości. Do końca roku gmina chciała zdobyć pozwolenie na budowę. Pojawiły się jednak problemy.

Kładka na Kamykach powstanie, jednak w czasie przygotowań do projektów pojawiły się problemy. Badania geologiczne wskazały, że w miejscu, gdzie ma zaczynać się przeprawa nie można umieścić takich mocowań kładki, o jakich mówi koncepcja jej budowy.

Projektanci potrzebują trochę więcej czasu, aby wykonać dodatkowe roboty geologiczne. Wiem, że geolog wystąpiła do archiwów o dodatkowe mapy tego terenu. To nas tak naprawdę wstrzymuje od prowadzenia dalszych prac, bo mieliśmy pierwotnie mieć już pozwolenie na budowę – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

REKLAMA

Idea kładki jest prosta. Gmina chce ściągnąć na Kamyki jeszcze większa liczbę turystów.

Wspólnie z radnymi rady miejskiej w Głuszycy szukaliśmy kolejnego elementu po „Osówce”, który będzie generował ruch turystyczny i ożywi tę stronę gór. Podziemia Góry Sowie, a Góry Kamienne to są nasze Kamyki – mówi Głód.

Głuszyca chce, aby teren wokół Kamyków wciąż się rozwijał. Liczy, że nowa kładka przyciągnie turystów, podobnie, jak stało się to w Zagórzu Śląskim.

Dodatkowo teren wokół Kamyków ma być turystycznie „uporządkowany”. W przyszłości ma być powołana spółka czy wyłoniony operator, który będzie nadzorował to miejsce. Jest w planach także budowa parkingu.

Kładka – most ma być konstrukcją stalową opartą na łuku.

Myślę, że jest to konstrukcja, która przypadnie turystom i mieszkańcom do gustu, a po drugie będzie generowała najniższe koszty utrzymania – dodaje Głód.

Głuszyca. Na Kamykach pojawi sią kładka! Trwają przygotowania do projektu fot. użyczone

Głuszyca. Na Kamykach pojawi sią kładka! Trwają przygotowania do projektu fot. użyczone

Głuszyckie Kamyki fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Głuszyckie Kamyki fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także