Głuszyca. Mieszkańcy i ekolodzy chcą wspólnie z Lasami Państwowymi decydować o wycinkach

25 stycznia 2024 12:47. Fot. użyczone

Tematy: 


W Głuszycy zostanie powołany zespół społeczny, który ma opiniować przyszły plan zarządzania lasami otaczającymi miasteczko. To efekt fali komentarzy i wzburzenia po tym, jak jesienią ubiegłego roku Lasy państwowe rozpoczęły grabieżczą, zdaniem mieszkańców wycinkę.

W skład zespołu mają wejść poza oczywiście leśnikami mieszkańcy, ekolodzy i przedstawiciele władz miasteczka. Jego celem ma być opiniowanie i takie wytyczenie planu zarządzania lasem, żeby jak najmniej wpływać na krajobraz i walory turystyczno-przyrodnicze tej części regionu.

– Myślę, że to jest chyba pierwsza taka inicjatywa w Polsce, gdzie społeczność lokalna, profesjonaliści, działacze-ekolodzy będą mogli w ramach jednego zespołu pracować nad tym, co się w lasach okalających Głuszycę dzieje. – to Roman Głód, burmistrz Głuszycy. Władze gminy chcą też, aby Lasy państwowe partycypowały w kosztach użytkowania dróg wykorzystywanych do pozyskania i wywozu drewna z lasu a także w dostosowaniu części lasów do celów turystycznych:

REKLAMA

– Trwają rozmowy nad zagospodarowaniem Cesarskich skałek, które znajdują się na terenie Lasów Państwowych, na kolejną atrakcję turystyczną w Głuszycy, tak jak to było kiedyś za Kaufmnannów, gdzie rzeczywiście było to bardzo atrakcyjne miejsce, bardzo chętne odwiedzane nie tylko przez mieszkańców. 

Członkowie zespołu chcą rozmawiać nie tylko z lokalnymi strukturami Lasów Państwowych. Już w najbliższych dniach planują spotkanie w warszawie, podczas którego chcą rozmawiać z nowym zarządem Lasów właśnie o sposobach prowadzenia gospodarki leśnej z poszanowaniem lokalnych społeczności.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 stycznia 2024 12:47
`