Dodano: 15 marca 2024 10:13

Głuszyca. Już w 2025 roku prąd tańszy aż o 30%? Zapadły pierwsze decyzje

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Około 30 procent mniej za prąd będzie płaciła gmina i mieszkańcy mieszkań komunalnych w Głuszycy, którzy zostaną włączeni do programu głuszyckiego hubu energetycznego. To współpraca gminy i naukowców z warszawskiego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.

Cezamat to wspólny projekt naukowców między innymi z Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej czy Uniwersytetu Warszawskiego. To z tym instytutem gmina chce utworzyć w Głuszycy klaster energetyczny, który pozwoli wyprodukować, zmagazynować czysty prąd

– Chcemy postawić 2-megową instalację fotowoltaiczną, zaopatrzoną w bank energii, oraz panowie specjalnie do tego przedsięwięcia napiszą projekt wirtualnej elektrowni, dzięki któremu również będziemy mogli skupować nadwyżkę prądu, która będzie wygenerowana przez naszych mieszkańców. – wyjaśnia Roman Głód, burmistrz Głuszycy, który dodaje, że dziś w Głuszycy funkcjonuje już 5 instalacji gminnych i około 90 na prywatnych posesjach.

REKLAMA

Wdrożenie projektu potrwać ma zaledwie 2 lata. Już pod koniec 2025 roku głuszycka elektrownia ma zacząć działać.   

– Procedura przygotowawcza pod względem uzyskania wszelkich zgód i pozwoleń do dziewięciu miesięcy, realizacja, jeśłi nie będzie żadnych przesunięć, bo to są decyzje administracyjne, nie mamy na nie wpływu, od początku przyszłego roku. Okres realizacji – trzy kwartały. Powinniśmy być w stanie dostarczać energię z końcem roku, możemy bezpiecznie powiedzieć – na przełomie. – a to już Łukasz Madej szef Hub of Power, który będzie nadzorował głuszycką elektrownię.

Całkowity koszt projektu to około 20 milionów złotych, które pochodzić mają z Krajowego Planu Odbudowy. Głuszyca do projektu wnosi grunt, a oprócz taniego prądu do jej budżetu wpłynąć ma podatek od nieruchomości, na której wybudowana zostanie elektrownia.

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także