Głuszyca geotermalną potęgą? Gmina dostała ponad 15 mln na poszukiwania źródeł. Wykona ponad 2 km odwiert!

16 czerwca 2021 18:11. Burmistrz Głuszycy Roman Głód w autobusie komunikacji miejskiej . 07.06.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Po czterech latach pisania projektów w zakresie geotermii znaleźliśmy się na liście rankingowej i otrzymaliśmy ponad 15 mln na pierwszy odwiert badawczy – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy. To pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina chce szukać wód termalnych, które mogą między innymi ogrzewać głuszyckie mieszkania.

Pomysł na poszukiwania wód termalnych zrodził się po spotkaniu ze specjalistą, który zajmuje się badaniami, jak i odwiertami. Padła propozycja poszukiwań. Okazało się, że na terenie gminy schodzą się dwie płyty tektoniczne, a to daje duże szanso na to, że występują wody gruntowe.

Nasz odwiert jest zaplanowany na dwa i pół kilometra w głąb ziemi. Teraz trzymajcie kciuki, aby ta woda tam była. Wszystkie badania, które były prowadzone, bezinwazyjne, wskazują, że ta woda jest – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

REKLAMA

Nie chodzi o to, by dotrzeć do źródeł geotermalnych, które będą podstawą budowy term. Gmina przede wszystkim chce pozyskiwać ciepłą wodę do ogrzewania mieszkań. Budowa specjalnej sieci ciepłowniczej była by jednak drugim etapem projektu, który rozpocząłby się po potwierdzeniu obecności wód termalnych.

Wiemy, że w okolicznych wsiach wszyscy wiercą studnie i ta woda jest. Tak mamy wodę doprowadzoną do Podziemnego Miasta Osówka, jak i do jednej ze świetlic w Kolcach – dodaje Głód.

Z ustaleń gminy wynika, że koszt ogrzania pięćdziesięciu metrowego mieszkania wodami termalnymi wahał by się w okolicach stu złotych.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 czerwca 2021 18:11
`