Dodano: 6 stycznia 2023 11:20

Głuszyca. Burmistrz podsumowuje rok: było trudno, ale nie było źle

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwsze dni nowego roku to tradycyjnie już podsumowania minionych 12 miesięcy. Dla wielu gmin regionu wałbrzyskiego był to rok trudny. Nie znaczy jednak, że nic się nie działo. O podsumowanie roku poprosiliśmy burmistrza Głuszycy, Romana Głoda.

– Myślę, że w miarę dobry rok, chociaż już z symptomami trudności w zakresie inflacji, w zakresie zmniejszających się dochodów do budżetu, a więc tak naprawdę namiastka tego, co będzie nas czekać w 2023 roku.

A 2022 roku w Głuszycy to przede wszystkim ostatnie inwestycje z pieniędzy europejskich w Aglomeracji Wałbrzyskiej – rewitalizacje kamienic i przeprowadzka do nowego, okazałego budynku urzędu miasta.  To także wydatki finansowane z programów rządowych — budowa rolkostrady, remonty ulic oraz inwestycja w stadion miejski. 2023 rok to niestety, dla Głuszycy znaczący spadek dochodów gminy, spowodowany zmianami przepisów podatkowych:

REKLAMA

– Najważniejsze jest to, że te problemy nie spowodują zatrzymania planowanych inwestycji, a więc mam tu na myśli geotermię, która jest dzisiaj kluczową inwestycją dla gminy Głuszyca. Mamy również nadzieję, że w 2023 roku uda się wyłonić wykonawcę na remont przedszkola samorządowego, a więc adaptacja byłych pomieszczeń po gimnazjum — tam wszędzie są naprawdę duże kwoty – dodaje burmistrz Roman Głód.

To, czym Głuszyca może się jeszcze pochwalić to wysokie, 21 miejsce w krajowym rankingu gmin, które najlepiej w minionej perspektywie finansowej, wydawały unijne pieniądze na cele związane z ekologią i wymianą źródeł ogrzewania.

Głuszyca ulica Graniczna otwarcie remontowanego odcinka drogi w stronę granicy fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Rolkostrada w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stadion w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rolkostrada w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

1. Piknik Militarny w Głuszycy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także