Dodano: 27 stycznia 2021 14:26

Głuszyca. Budynki byłego Nortechu mogą trafić do firmy rozbiórkowej. Gmina protestuje, boi się, że zakład zniknie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W ciągu zaledwie kilku miesięcy syndyk masy upadłościowej byłego Dolnośląskiego Zakładu Artykułów Technicznych „Nortech”  w Głuszycy obniżył wartość nieruchomości o ponad 2 miliony złotych. Kilkuhektarowy teren z zabudowaniami i maszynami, wyceniony na początku 2020  roku na 2,45 miliona złotych netto, syndyk chce sprzedać firmie rozbiórkowej za nieco ponad 814 tysięcy. Burmistrz Głuszycy, która jest jednym z wierzycieli zakładu,  nazywa decyzję kuriozalną i zapowiada odwołanie.

– Koszt uzyskany ze sprzedaży majątku nie pokryje roszczeń wszystkich wierzycieli, a gmina  z roszczeniem 2,2 mln złotych jest dopiero na 5. miejscu. Po drugie nie chcemy, żeby NorTech podzielił los dwóch innych zakładów – Piasta i Agropolu, które natychmiast po sprzedaży zostały rozebrane, wyprute z części metalowych i porzucone – powiedział w rozmowie z naszym reporterem burmistrz Głuszycy, Roman Głód.

W ocenie burmistrza syndyk masy upadłościowej nie podjął należytych działań w celu pozyskania właściwego inwestora, który chciałby w Głuszycy zainwestować i przejąć produkcję. Głód podkreśla, że urządzenia i maszyny stojące na terenie zakładu są w dobrym stanie technicznym i nic nie stoi na przeszkodzie,  żeby taką produkcję wznowić. Wskazuje zakład o podobnym profilu produkcji funkcjonujący w Wałbrzychu, dobrze radzący sobie w warunkach rynkowych.

REKLAMA

W piśmie wystosowanym do asesora sądowego, sprawującego nadzór nad syndykiem burmistrz wnosi o natychmiastowe unieważnienie oferty sprzedaży oraz zobligowanie syndyka masy do podjęcia konkretnych działań prowadzących do pozyskania oferty adekwatnej do wartości nieruchomości.

– Dziś analizując strony internetowe mogę powiedzieć śmiało, że syndyk nie zrobił nic, żeby pozyskać danego inwestora. W internecie nie ma śladu takiej na temat sprzedaży tej nieruchomości, nie ma zdjęć zamieszczonych do ofert. Zapytamy też Pana Syndyka, czy kierował swoje zapytania do spółki inVałbrzych, Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy innych firm zajmujących się sprzedażą nieruchomości pod inwestycje. Jest to moim zdaniem bardzo atrakcyjny teren pod inwestycje – dodaje Głód.

Obiekt formalnie nie został jeszcze sprzedany. Według informacji pozyskanej od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu   wiadomo, że tak budynek administracyjny jak  i cały układ urbanistyczny zakładu wpisany jest na listę zabytków i podlegają ochronie prawnej.

Dolnośląskie Zakłady Artykułów Technicznych „Nortech” działają w Głuszycy od 1852 roku.

Byłe zakłady NorTech w Głyszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Byłe zakłady NorTech w Głyszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Byłe zakłady NorTech w Głyszycy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także