Dodano: 2 lutego 2023 09:38

Głuszyca. 31 milionów na inwestycje w 2023 roku. Taki plan przedstawia burmistrz

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Niewiele ponad ośmiotysięczna Głuszyca wyda w przyszłym roku na inwestycje około 31 milionów złotych – powiedział podczas środowego spotkania noworocznego burmistrz miasteczka Roman Głód. W uroczystości zorganizowanej w Centrum Kultury wzięli udział m.in. minister Michał Dworczyk, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy miasteczka. Po części artystycznej najwięcej czasu poświęcono planom na nadchodzący rok.

A ten zapowiada się pod znakiem budownictwa mieszkaniowego. Na budowę mieszkań komunalnych Głuszyca wyda kilkanaście milionów złotych. Wybudowany ma zostać jeden blok wielorodzinny w sąsiedztwie stadionu miejskiego. Kilkanaście mieszkań powstanie też w zaadaptowanych na te cele budynkach – po byłym Zakładzie Usług Komunalnych i byłej szkole. Jednak najwięcej pieniędzy gmina wyda na badania geotermalne, które rozpocząć mają się już lada dzień. Te pochłoną niebagatelne 19 milionów złotych.

– To długo oczekiwana, kluczowa inwestycja, która może przyczynić się do natychmiastowego rozwoju Głuszycy oraz gmin ościennych. Myślę, że w połowie roku dowiemy się, czy Głuszyca stanie się dolnośląską Białką Tatrzańską. – powiedział po spotkaniu noworocznym Roman Głód, burmistrz Głuszycy

REKLAMA

Bardzo dużo się w ostatnim czasie dzieje jeśli chodzi o inwestycje w Głuszycy i regionie, i nie ma w tym przypadku. Udało się nam przekierować istotny strumień środków właśnie w kierunku gmin południa województwa, zarówno ze źródeł rządowych, europejskich i wojewódzkich. Będziemy ten kierunek utrzymywać. – taką deklarację po zakończeniu spotkania złożył wicemarszałek Grzegorz Macko.

2023 rok to tekże duże projekty turystyczno-sportowe. Burmistrz zapowiada drugi etap remontu stadionu miejskiego, budowę platformy widokowej na szczycie Gomulnika i zagospodarowanie turystyczne kamieniołomu Kamyki. Największym realizowanym programem będzie duży, o wartości 1 miliona Euro projekt polsko-czeski w podziemnym mieście Osówka.

Nowy rok to także inwestycje infrastrukturalne. Tu burmistrz wymienia remont ponad 5 kilometrów dróg gminnych oraz budowę chodnika między Głuszycą, a Jedliną-Zdrojem. Na dachach Centrum Kultury i Urzędu Miasta pojawić się mają panele fotowoltaiczne, a w mieście nowe latarnie solarne i LED.

Spotkanie noworoczne w Głuszycy. Fot. użyczone / UM Głuszyca

Spotkanie noworoczne w Głuszycy. Fot. użyczone / UM Głuszyca

Spotkanie noworoczne w Głuszycy. Fot. użyczone / UM Głuszyca

Spotkanie noworoczne w Głuszycy. Fot. użyczone / UM Głuszyca

Spotkanie noworoczne w Głuszycy. Fot. użyczone / UM Głuszyca

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także