Główny konserwator zabytków: Pociąg pancerny ukryty w Wałbrzychu istnieje.

28 sierpnia 2015 15:59. żródło: screenshot tvn24.pl

Tematy: 


Jak podaje stacja TVN24, podczas brifingu prasowego zorganizowanego dziś o 13 w Warszawie główny konserwator zabytków potwierdził, że pociąg pancerny w Wałbrzychu istnieje.

Jest to niewątpliwie sensacja. Mówimy o pociągu, który ma długość ponad 100 m, więc o znalezisku wyjątkowym. Właściwe służby muszą merytorycznie rozpoznać jak należy postępować, by rozpocząć odkrywanie pociągu. Wielką tajemnicą jest zawartość tego pociągu. Pociągi pancerne z II wojny światowej, które funkcjonowały w obszarze działań wojennych, w obszarze dzisiejszego Dolnego Śląska były tak naprawdę wielkimi furgonami na torach przewożącymi wartościowe rzeczy. Sama informacja, że jest to pociąg pancerny, może być wskazówką, że były tam przewożone bardzo istotne i ważne rzeczy.

Pociąg może zawierać zarówno kosztowności, jak we wskazanym wniosku było zaznaczone, ale może również zawierać materiały niebezpieczne z czasów II wojny światowej. – mówił podczas konferencji główny konserwator zabytków Jacek Żuchowaski. – Mogą to być również archiwa, o których istnieniu wiedzieliśmy, a nigdy nie zostały odnalezione. 

Zapytany o stopień pewności co do istnienia pociągu odpowiedział: – W moim przypadku jest to przekonanie rzędu 99%, że taki pociąg istnieje. 100% pewność będzie dopiero wtedy, kiedy ten pociąg odkryjemy. 

REKLAMA

Głowny konserwartor przyznał, że widział doskonałej jakości wydruki z georadaru.  Żuchowski Poinformował, że według jego wiedzy jeszcze nikt  po wojnie nie dotarł do miejsca ukrycia pociągu. Wyjaśnił, że informację o znalezisku przekazała ustnie osoba, która brała udział w jego ukrywaniu. – Ta osoba na łożu śmierci przekazała taką informację ze szkicem, gdzie to znalezisko ewentualnie się znajduje – powiedział. Dodał, że „to bardzo prawdopodobnie brzmi”.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 sierpnia 2015 15:59
`