Główny doradca premiera do spraw COVID-19 nie wyklucza obowiązkowych szczepień. Wałbrzych chce takich regulacji już dziś

30 kwietnia 2021 10:17. Otwarcie masowego punktu szczepień drive thru w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić – mówi w programie TVN24 „Jeden na jeden” profesor Andrzej Horban. Przypomnijmy, Horban jest głównym doradcą premiera Mateusza Morawieckiego do spraw COVID-19. Obowiązkowych szczepień dla mieszkańców chce Wałbrzych. Miejscy radni przyjęli wczoraj uchwałę w tej sprawie.

Profesor Horban w programie TVN24 mówił, że wciąż jesteśmy w czasie trzeciej fali, choć ta już słabnie. To czy będzie czwarta fala, zdaniem eksperta zależy tylko i wyłącznie od tego, jak będziemy się zachowywać i czy będziemy chcieli się szczepić.

Na pytanie dotyczące obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 Horban przyznał, że niewykluczone, że coś takiego trzeba będzie wprowadzić.

REKLAMA

Ale trudno sobie wyobrazić z kolei, że pan minister zdrowia albo pan wiceminister będzie biegał za obywatelami ze strzykawką pod ochroną policji i usiłował zaszczepić przymusowo – mówił w telewizji TVN24 doradca premiera.

Horban przekonuje, że jeżeli inne metody zawiodą, będzie za obowiązkowymi szczepieniami. Najpierw trzeba jednak rozwiązać sprawę dostępności do szczepień.

Przypomnijmy, wczoraj wałbrzyscy radni przegłosowali apel do Ministra Zdrowia o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych. Przyjęli także uchwałę, która wprowadza obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców i osób pracujących na terenie miasta.

Teraz uchwałą zajmą się służby wojewody. Po ocenie prawnej, jeżeli zdaniem wojewody przepisy nie będą zgodne z innymi aktami prawnymi, uchwała może być uchylona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 kwietnia 2021 10:17
`