Tematy: jelenia góra podziemia
Pół roku trwały przygotowania do udostępnienia największego, tego typu obiektu w Karkonoszach. Początki schronu sięgają XIX wieku, gdy powstała tu winiarnia. W czasie II wojny światowej obiekt został powiększony i przystosowany do potrzeb schronu przeciwlotniczego, który może pomieścić sześć tysięcy osób. Pod ziemią powstało blisko pięć kilometrów tuneli przecinających wzgórze Tadeusza Kościuszki. Dziś to wrota czasu – „Time Gates”.
Podziemia imponują swoimi rozmiarami. Poza długością, ogromne wrażenie robią trzy wielkie hale, których wysokość dochodzi do ośmiu metrów, długość to piętnaście metrów, a szerokość blisko sześć.
W latach 90. XX wieku w części obiektu organizowano dyskotekę. W pozostałej części pojawiali się jedynie szabrownicy. Później na wiele lat obiekt został zamknięty. Ostatecznie miasto podpisało umowę dzierżawy. Obiektem zajął się przedsiębiorca, którego pomysłem był również projekt „Arado” w Kamiennej Górze. W podziemiach wytyczono trasę turystyczną, pojawiły się specjalne elementy dekoracji, które przenoszą nas w czasie. Wystrój był przygotowywany od trzech lat.
W podziemiach pojawiła się replika pociągu pancernego, prawdopodobnie największego zbudowanego w Polsce. Pojawiły się także specjalne bramy czasu, w sumie sześć, które przenoszą do określonych czasów – od napoleońskich do czasów II wojny światowej. Sporą atrakcją jest także największa w Europie cewka Tesli, która rzuca piorunami na odległość 1,5 metra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cała koncepcja zakłada właśnie podróż w czasie, stąd liczne dioramy, które pokazują różne wydarzenia z historii regionu.
– To największy schron i jednocześnie największy obiekt podziemny w Karkonoszach. 4,5 kilometra tuneli. Udało się zmieścić pełnowymiarowy pociąg. Przypomnę, taki skład ma 4 metry i 20 centymetrów wysokości. Można tu się zgubić. Jak zaczynaliśmy naszą pracę wspieraliśmy się linkami, żeby móc tutaj wrócić. Warto przyjechać, żeby zobaczyć niesamowitą podróż w czasie, geologiczną czy historyczną. Przygoda dla całej rodziny jest gwarantowana. Tak różnych podziemi w jednym miejscu nie znajdziecie państwo nigdzie w Polsce – mówi Maciej Wyszkowski, dzierżawca obiektu.
Warto dodać, że eksponowana cewka Tesli gra.. wytwarzane przez nią wyładowania układają się w linię melodyczną.
– Bramy czasu. Time Gates to nowe spojrzenie na turystykę. Nowe spojrzenie na to, jak może wyglądać podziemna trasa turystyczna. Wykorzystujemy wiele technologii. Przenosimy się w czasy napoleońskie, walońskie, czasy górników czy zielarek i różnych karkonoskich legend – mówi Kamil Zięba, menager obiektu.
Zwiedzanie podziemi trwa około godziny. Grupy będą wchodziły co dwadzieścia minut. Warunki pod ziemią są stałe – osiem stopni Celsjusza. Obiekt będzie czynny od godziny dziewiątej do siedemnastej. Bilet normalny kosztuje 19 złotych, ulgowy 15.