Dodano: 30 grudnia 2023 10:29
Gigantyczna kara dla Mo-Bruku za składowisko w Wałbrzychu. SKO podtrzymało decyzję Marszałka Województwa
Dziewiętnaście milionów złotych kary musi zapłacić Mo-Bruk za działalność w Wałbrzychu w 2017 roku. Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego – taką informację podała spółka w komunikacie, który cytuje portal Bankier.pl
Portal informuje, że 7 listopada Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu uznało, że decyzja Marszałka z 2021 roku o ukaraniu spółki wielomilionową opłatą dodatkową za działalność prowadzoną w Wałbrzychu w 2017 roku jest zgodna z prawem. Przypomnijmy. Decyzją Marszałka Województwa Dolnośląskiego wymierzono Spółce opłatę podwyższoną za składowanie odpadów w 2017 r. na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, z wydzieloną kwaterą do składowania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest przy ul. Górniczej 1 w Wałbrzychu, w wysokości dziewiętnastu milionów złotych PLN.
Spółka nie w pełni zgadza się z decyzją SKO. Zapowiada odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Informuje jednocześnie, że urząd Skarbowy w Nowym Sączu rozpoczął egzekucję należności, co może wpłynąć na bieżące funkcjonowanie spółki.
Pełny komunikat:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarząd Spółki działającej pod firmą Mo-BRUK Spółka Akcyjna z siedzibą w Niecwi („Emitent”, „Spółka”) zawiadamia niniejszym, że Spółka w dniu 28 grudnia 2023 r. otrzymała doręczoną pełnomocnikowi Spółki w dniu 27 grudnia 2023 r. w godzinach wieczornych decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu („SKO”) z dnia 7 listopada 2023 r. w sprawie utrzymania w mocy decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego z dnia 2 listopada 2021 r. Decyzją Marszałka Województwa Dolnośląskiego wymierzono Spółce opłatę podwyższoną za składowanie odpadów w 2017 r. na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, z wydzieloną kwaterą do składowania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest przy ul. Górniczej 1 w Wałbrzychu, w wysokości 19.044.933,00 PLN.
Wyżej wspomniana decyzja potwierdza decyzję SKO z 2022 roku (dot. opłat podwyższonych za 2016 r.) w kwestii ustalenia granicznego momentu, do którego jest dopuszczalne naliczanie opłat podwyższonych, czyli momentu zamknięcia składowiska lub jego poszczególnych kwater. W przepadku Spółki najpóźniejszą datą jest 23 lipca 2019 roku.
W pozostałym zakresie zdaniem Zarządu Spółki przedmiotowa decyzja SKO jest nieprawidłowa i odbiega od rozstrzygnięcia tożsamej sprawy dot. opłaty podwyższonej za rok 2016, o której Zarząd Emitenta informował raportem bieżącym nr 1/2023 z dnia 16 stycznia 2023 r.
Na podstawie ww. decyzji SKO Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu wszczął egzekucję z rachunków bankowych Emitenta.
Zarząd Spółki podjął decyzję o wniesieniu skargi na przedmiotową decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z wnioskiem o wstrzymanie wykonalności decyzji.
Zarząd Emitenta z rozczarowaniem przyjął rozstrzygnięcie, ale kierując się zasadami ostrożności w zarządzaniu spółką brał pod uwagę ewentualność wydania przedmiotowej decyzji, w związku z czym wdrożył przygotowane wcześniej działania mające na celu zminimalizowanie jej negatywnych skutków.
W związku z zaistniałą sytuacją bieżące funkcjonowanie Spółki może być przejściowo, przez okres kilku dni zakłócone. Wielkość roszczenia nie przekracza 25% EBITDA wygenerowanej przez Grupę Kapitałową Spółki w okresie czterech ostatnich zaraportowanych kwartałów.

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie