Gdzie jechać na wakacje w Chorwacji?

14 września 2020 14:37. Artykuł sponosorwany. Gdzie jechać na wakacje w Chorwacji? fot. użyczona
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Już sam kształt Chorwacji zwiastuje ogrom możliwości turystycznych. Chorwacja przypomina nieco asymetryczne skrzydła anielskie, jedno leży nad morzem Adriatyckim, drugie na nizinie Panońskiej, a łączy je wąskim fragment położony w górach Dynarskich. Tu każdy region jest inny i każdy warto odwiedzić. My przyjrzymy się bliżej tym położonym nad morzem.

Istria

Półwysep na Morzu Adriatyckim, Chorwacja dzieli go ze Słowenią i w niewielkim stopniu z Włochami. Jednak Istria kojarzona jest głównie właśnie z Chorwacją. Dziś, bo niegdyś sięgały tu wpływy weneckie, do dziś włoski język jest na Istrii bardzo popularny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Pula, jedno z ważniejszych miast na Istrii, było starożytnym miastem rzymskim, nie powinno to być zaskoczeniem. Samo miasto ma zresztą wiele zabytków z tamtego okresu, za najważniejszy uchodzą ruiny rzymskiego amfiteatru. W Puli jest port, można udać się na rejs statkiem po Adriatyku. Niestety nie ma typowej piaszczystej plaży, ale na obrzeżach miasta znajdziemy sporo kamienistych zatoczek, z których da się wejść do wody.

REKLAMA

Sama Istria pełna jest mniejszych i większych kurortów, przy niektórych znajdują się plaże, głównie kamieniste, ale bywają i piaszczyste.

Kvarner

Kvarner to region położony na południe od Istrii. Słynie z pięknej pogody i licznych dużych i małych wysp. I to właśnie one są największym magnesem dla turystów szukających piaszczystych plaż. Do najpopularniejszych wysp należą: Rab, Cres, Krk. Ta ostatnia oferuje nie tylko piaszczyste plaże, ale też górskie szczyty. Idealne miejsce dla rodzin, które szukając kompromisu między morzem a górami, spędzają wakacje na Mazurach. Na Krk nie trzeba szukać kompromisu, tu wszyscy są zadowoleni.

Najważniejszym miastem w tym regionie jest Rijeka. Ma znaczenie przede wszystkim handlowe i biznesowe, to tu znajduje się największy handlowy i rybacki port w Chorwacji. Turystów jest tu mało, bo miasto nie ma wygodnej plaży, ale warto je odwiedzić dla kilku innych atrakcji, np. twierdzy Trsat.

Artykuł sponsorowany. Gdzie jechać na wakacje w Chorwacji? fot. użyczona

Dalmacja

Przesuwając się na południe, poniżej Kvarner, trafimy do Dalmacji. To chyba najsłynniejszy region turystyczny nad Morzem Adriatyckim. Dalmacja dzieli się na północną, środkową i południową.

Im bardziej na południe, tym lepsza pogoda. Tak w skrócie można scharakteryzować wybrzeże Chorwacji. Nic więc dziwnego, że w Dalmacji północnej jest tak wielu turystów, między innymi z Polski. Jeśli ktoś jedzie do Chorwacji po piękną pogodę i dla kąpieli w ciepłym Adriatyku, to Dalmacja północna jest bardzo dobrym wyborem, chociaż plaż piaszczystych jest tu niewiele. Za to są piękne zatoczki, lazurowa woda, dużo roślinności śródziemnomorskiej i przede wszystkim dużo kurortów. Raj dla tych, którzy chcą przyjechać do hotelu i o nic się nie martwić. Wakacje w Chorwacji z oferty ITAKI to między innymi takie właśnie miejsca.

Dalmacja środkowa chętnie gości tych turystów, którzy szukają nie tylko pięknej pogody, ale też tzw. nocnego życia. To tu znajduje się popularna Makarska pełna restauracji, pubów, dyskotek, klubów i kafejek, które nie zamykają się wraz z zachodem słońca. Są otwarte tak długo, jak długo są klienci. Przy tym Makarska, a więc i środkowa Dalmacja, to nie tylko morze, ale także góry. Kolejne miejsce dla par, które nie mogą się dogadać w kwestii odwiecznego: morze czy góry?

Dalmacja południowa – najdalej na południe, najcieplej i… najdrożej. Szczególnie w Dubrowniku, który powoli staje się elitarnym i drogim kurortem. To przepiękne miasto, o bardzo bogatej historii i tradycji, perła Adriatyku. Na pewno warto udać się na starówkę i poczuć klimat dawnych czasów, bo w tej części miasta nie uświadczymy samochodów na wąskich uliczkach.

Ciekawostka: najstarsza w Europie apteka działa właśnie w Dubrowniku. Założono ją w 1317 roku i od tego czasu nigdy nie przestała funkcjonować.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 14 września 2020 14:37
`