Gazeta Wyborcza: Koksownia z Wałbrzycha mimo sankcji sprzedaje koks na Białoruś

13 czerwca 2022 10:10. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” handlują z białoruskim zakładem, który jest wpisany na listę firm objętych sankcjami przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię – informuje dziś Gazeta Wyborcza. Według informacji, do których dotarli dziennikarze Wyborczej chodzi o zakłady, które są wizytówką białoruskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

To, że wałbrzyska koksownia sprzedaje koks na Białoruś już kilka dni temu na TT sugerował radny sejmiku województwa dolnośląskiego, Patryk Wild.

A wiecie, że polskie SSP (np. wałbrzyska koksownia) sprzedają koks metalurgiczny na Białoruś. To już wiecie. I najlepsze, że to podobno legalne. To rosyjsko-białoruski państwowy kompleks militarno-przemysłowy nie musi się martwić, że mu surowca zabraknie – pisał Wild na twitterze.

Jak informuje dziś Gazeta Wyborcza, część koksu z wałbrzyskich zakładów ma trafiać do Mińskiej Fabryki Traktorów Kołowych. Ta, jak przypomina Wyborcza, jest objęta międzynarodowymi sankcjami.

Dodano: 13 czerwca 2022 10:10
 • Jola pisze:

  I co w związku z tym ?

 • Xyz pisze:

  Najlepiej to nie sprzedawać, a koksownie zamknąć i ludzi wyrzucić wg wyborczej ;)

 • Krwawy koks. pisze:

  Lepiej przeliczyć to na ilość ofiar. Niewinnych ofiar, ofiar wojny. Ci co sprzedają koks mają krew na rękach.

 • Bolo pisze:

  A może całą granice wschodnią Polski zamknąć od Slowacji po Bałtyk i zaminować .Polak zawsze jest debilem bez mózgowcem

 • Bolo pisze:

  Ukrainiec to nie Polak .koksownia musi pracować

 • J23 pisze:

  A może pozwalniać ludzi. Kredyty spłaci pinokio,a dzieci do babci na garnuszek. Jak wyborcza ma problem to wypad na front!!!

 • Zbigniew Michurski pisze:

  A to dobre Wild konformista i krypto pisowiec jest zdziwiony. PiS stosuje zasadę panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.

 • Antek koks pisze:

  Ta gazeta spadła już na dno

 • Piazo pisze:

  To nie gazeta sprzedaje ten koks tylko państwowa spółka

 • Krwawy koks zabija pisze:

  I tak się wspiera rosyjski aparat wojenny, a niby nasi politycy negują handel z ruskimi. Prawda jest taka, że wręcz ich popierają ludobójców

 • Przemo pisze:

  Ludzie ogarnięcie się tam pracują ludzie mają na utrzymaniu rodziny, a koksownia to nie piekarnia jak klientów na koks nie będzie to trzeba się liczyć z zamknięciem bateria a uruchomienie ponowne to olbrzymie koszty. Bateria koksownicza to nie pięć do pizzy nie da się jej tak po prostu z dnia na dzień wyłączyć i włączyć z powrotem.

 • Obserwator pisze:

  Życie dzieci zabijanych z funduszy rosyjskich i białoruskich spółek jest dla ciebie mniej warte niż rozpalenie od nowa baterii? Jeśli zamkną koksownie to ludzie mogą iść do pracy na strefę lub innych zakładów. Dzisiaj w Wałbrzychu pracy nie brakuje, chyba że ty się w tej koksowni przyspawałeś po znajomościach do jakiejś ciepłej posadki i szkoda by Ci było ją stracić bo w innym zakładzie nie miał byś już szans na taką. Czy więc nie uczciwiej by było przestać handlować z prorosyjskimi firmami, a polskim pracownikom którzy w skutek tego stracili pracę zapewnić miejsca pracy na stanowiskach które teraz są zajmowane przez ukraińców w wieku poborowym. Ja osobiście jestem za tym żebyśmy się nie przyczyniali do zabijania bezbronnych, a w ramach obrony swoich interesów za każdego zwolnionego polaka w skutek działań przeciwko rosyjskim i białoruskim firmom objętych embargiem zwolnić i odesłać na Ukrainę w celach obrony swojej ojczyzny Ukraińca. Nie jestem zwolennikiem pomocy za wszelką cenę i też mnie serce boli kiedy widzę jak Polacy bezinteresownie pomagają uchodźcą a ich obywatele którzy są już w Polsce i pracują zamiast zaangażować się w tą pomoc z całych swoich fizycznych i finansowych możliwości wolą w weekend bawić się i szlajać po barach i restauracjach jak np. we Wrocławiu.

 • Irytacja pisze:

  Ciemnogrodu w Polsce nie brakuje, najważniejsze że u nas ogrzewanie już jest chorendalnie drogie a nasz opał jedzie za granicę a kretyni martwią się o kredyty, pozdrawiam egoistów

 • Filip pisze:

  Tak lepiej żeby padła i ludzie by nie mieli pracy ,puk puk w g…. Łeb.

 • Ccc pisze:

  I co w związku z tym

 • VICTORIANIN pisze:

  Żal czytać te Wasze wypociny. Całkowity brak empatii. Ale są jeszcze dobrzy ludzie którzy nie patrzą na świat przez pryzmat swojego ego. Tym którzy nie widzą więcej niż koniec swojego nosa życzę aby odczuli na własnej skórze skutki wojny. Inaczej nic do nich nie dotrze. Koksownia nie padnie jak nie wyśle koksu Białorusi. Tu chodzi tylko o zysk i co za tym idzie dobre zyski dla właścicieli koksowni. Jeżeli faktycznie sprzedajemy koks firmom objętym embargiem to jako pracownik tej firmy potępiam ten proceder. Nie chcę mieć krwi niewinnych ludzi na rękach. Niech zarząd koksowni zaprzestanie nabijania sobie kabzy kosztem wojny.

 • Zdechły pszczoła pisze:

  Dziwna nagonka w momencie końca kadencji zarządu ,

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `