Gabinet stomatologiczny w każdej szkole. Od nowego roku w Wałbrzychu rusza pionierski program profilaktyki stomatologicznej .

13 sierpnia 2015 23:37. fot. Shutterstock

Tematy: 


Od początku września w 5 wytypowanych szkołach w Wałbrzychu (szkoły podstawowe nr 5, 15, 17 i 21 oraz II LO) zaczną działać gabinety stomatologiczne. Jest to początek pionierskiego na skalę kraju programu profilaktycznego mającego być początkiem walki z postępującą próchnicą u dzieci i młodzieży.

Dane na temat stanu uzębienia polskich dzieci są zatrważające. Wśród 4200 przebadanych dzieci próchnica dotyczyła aż 20 % maluchów między 1,5 a 2 rokiem życia. Im starsze dzieci, tym problem okazywał się powszechniejszy. W przedziale 3-6 lat próchnicę miało już 70 % pacjentów, między 7 a 12 rokiem życia – 83 %, a wśród nastolatków 13-17 lat – 90%.

– Program opieki stomatologicznej to długofalowa inwestycja w zdrowie naszych dzieci – mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Roman Szełemej. – Jego pierwsza część zgłoszona do Ministerstwa Zdrowia obejmuje 3-letni okres funkcjonowania gabinetów w szkołach. Mamy jednak nadzieję, że finalnie uda się doprowadzić do stanu, w którym we wszystkich wałbrzyskich szkołach będą funkcjonowały takie gabinety.

Dr Maciej Żak nadzorujący program od strony medycznej wyjaśnia, że celem całego programu jest zatrzymanie rozwoju  próchnicy u uczniów, która powoli staje się chorobą wieku dziecięcego.

REKLAMA

– Pierwszy etap to ogrom pracy statystyczno-organizacyjnej. – mówi dr Żak – Przede wszystkim chcemy mieć dokładne dane dotyczące stanu uzębienia wałbrzyskich dzieci. Następnie przejdziemy do etapu leczenia, choć i ten pozornie prosty etap to spore wyzwanie organizacyjne. Na leczenie nawet najmniejszego ubytku u dziecka zgodę musi wyrazić rodzic. W przypadku setek, jeśli nie tysięcy dzieci objętych programem uzyskanie takich zgód wcale nie musi być proste.

Każdy uczeń otrzyma specjalną stomatologiczną książeczkę zdrowia, w ktorej dokumentowana będzie cała historia leczenia zębów – od 1 klasy szkoły podstawowej do ostatniego etapu szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach programu opieki stomatologicznej w szkołach na pełen etat zostaną higienistki stomatologiczne, posiadające uprawnienia i umiejętności do wykonywania podstawowych zabiegów profilaktycznych, takich jak lakowanie czy lakierowanie zębów. Na pół etatu zatrudnieni zostaną stomatolodzy.

Koszt remontu, przygotowania oraz kompletnego wyposażenia każdego z tych gabinetów to mniej niż 100 tys zł.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 sierpnia 2015 23:37
`