Tematy: gross rosen muzeum
Cztery miliony złotych trafią na rozbudowę infrastruktury Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. To efekt porozumienia, w ramach, którego muzeum będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe środki mają być przekazane w przeciągu trzech najbliższych lat.
Umowę w tej sprawie podpisali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele ministerstwa i zarządu województwa dolnośląskiego. – To kolejny element realizacji polityki historycznej państwa polskiego, której celem jest zapewnienie pomnikom zagłady stabilnej opieki i wsparcia – informuje w komunikacie ministerstwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Dzisiejsza uroczystość pozwala przypomnieć, czym był obóz Gross-Rosen. Ogółem przez obóz macierzysty i jego około 100 filii przeszło 125 tys. więźniów, w tym również więźniowie nierejestrowani, przywożeni do obozu na egzekucję, jak np. 2,5 tys. radzieckich jeńców wojennych. Do najliczniejszych grup narodowościowych w kompleksie Gross-Rosen należeli Żydzi, obywatele różnych państw europejskich, w tym Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 tys. Więźniowie byli mordowani poprzez katorżniczą pracę w obozowym kamieniołomie, umierali wskutek głodu i braku opieki lekarskiej, powszechny był terror kapo-kryminalistów; więźniowie byli bici, torturowani, rozstrzeliwani i mordowani zastrzykami fenolu w serce – mówił w czasie spotkania Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MKiDN.
Zgodnie z umową strony będą przekazywać pieniądze na bieżące funkcjonowanie muzeum. Mowa o dotacjach nie mniejszych niż dwa miliony złotych. Dodatkowo, w ciągu trzech lat ministerstwo przekaże do muzeum cztery miliony złotych na rozwój infrastruktury. Pieniądze mają pomóc między innymi w rozwoju działalności naukowo-badawczej.
Muzeum Gross-Rosen funkcjonuje na terenie byłego, niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w obecnej Rogoźnicy. Cierpiało tu i zginęło około 40 tysięcy osób ze 120 tysięcy więzionych.