Wydział Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu będzie zlikwidowany?

19 lutego 2019 18:56. Siedziba wydziału zamiejscowego Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu przy ulicy Armii Krajowej. 19.02.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Przyszłoroczny nabór do zamiejscowych ośrodków w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy został wstrzymany. Rozmowy nad dalszymi losami tych ośrodków wciąż trwają – zapewnia rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej. Skąd zamieszanie? Istnienie takich ośrodków wyklucza ustawa o szkolnictwie wyższym.

– Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym nie przewiduje istnienia zamiejscowych wydziałów, takich jak te we wspomnianych miastach – mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej. – Zapadła zatem decyzja o wygaszaniu tych wydziałów. Oczywiście nie możemy tego zrobić z dnia na dzień, dlatego, że są tam studenci, pracownicy i tak dalej.

W związku z tym wydziały zamiejscowe w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze są wygaszane. Na ten moment jest wstrzymana rekrutacja na przyszły rok akademicki, ale rozmowy wciąż się toczą. Studentów nigdzie nie wyrzucamy. Nie przerzucamy. Skoro podpisaliśmy z nimi umowę na świadczenie usług, na studiowanie, to studenci studiują.  – mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej.

REKLAMA

Dyskusje nad tym co będzie dalej wciąż się jednak toczą. Uczelnia nie ukrywa jednak, że pod uwagę brane są nie tylko względy prawne, ale także ekonomiczne. Z roku na rok w filiach Politechniki Wrocławskiej jest coraz mniej studentów. Na trzech wydziałach w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze studiuje obecnie około czterystu studentów. Ci studenci będą jednak mogli ukończyć naukę w danym miejscu.

Jak się dowiedzieliśmy, trwają także rozmowy z samorządowcami, aby ci uczestniczyli we współfinansowaniu prowadzenia wydziałów. Efektów wciąż jednak brak. Konkretne decyzje mogą zapaść w ciągu dwóch tygodni.

– Dowiedziałem się o zamiarze zamknięcia wydziału nieoficjalnie. Sam ten fakt jest bardzo niepokojący. Nie potrafię ukryć swojego zdziwienia tym faktem. Razem z prezydentami Jeleniej Góry i Legnicy planujemy wspólne spotkanie podczas najbliższego posiedzenia senatu uczelni z jego magnificencją rektorem Politechniki Wrocławskiej. Ponieważ wszystkie dotychczasowe informacje przekazywane są drogą nieoficjalną, więcej będę mógł powiedzieć po spotkaniu – przyznaje w rozmowie z Dziennikiem Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Do sprawy będziemy wracać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 lutego 2019 18:56
`