Festum Lucis. Niezwykłe Święto Światła w Krzeszowie

13 grudnia 2018 09:21. Każdego roku, w grudniu, dziesiątki świec oświetlają wyjątkową ikoną

Tematy: 


Rokrocznie kościół klasztorny w krzeszowskim kompleksie zostaje rozświetlony dziesiątkami świec. W czasie grudniowego święta podkreślany jest wizerunek Bogurodzicy, odnaleziony po prawie dwóch wiekach. To jedyna okazja w roku, by obraz zobaczyć z bliska. Na co dzień jest on umieszczony wysoko nad ołtarzem głównym. Ikona, którą oświetlą świece to najstarszy wizerunek maryjny w Polsce. Datowana jest na XIII wiek.

Ikona powstała na desce o rozmiarach 60 na 37 centymetrów. Przedstawia Maryję z dzieciątkiem na prawym ramieniu. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana, czerwona chusta. Warto zwrócić uwagę na zwinięty pergamin, który trzyma w dłoni dzieciątko. To symbol bożej tajemnicy.

– Święto Światła to wiekowa tradycja. Wspominając odnalezienie cudownego wizerunku, każdy z odwiedzających ma możliwość oglądnięcia obrazu z bliska. XIII wieczna Ikona została napisana w oparciu o obszerną symbolikę ukrytą w szczegółach. Nasze „Festum Lucis” jest najlepszą okazją, by tą symbolikę poznać, zagłębić się w tajemnicę kultu Krzeszowskiej Pani – mówi Jacek Trybuła z Fundacji Europejska Perła Baroku.

REKLAMA

Uroczystości „Festum Lucis” rozpoczną się 18 grudnia o godzinie 17.oo mszą świętą z uroczystym przeniesieniem ikony. Od 18.oo przez dwie godziny każdy będzie mógł osobiście podejść do ikony. Po adoracji zaplanowano „Koncert uwielbienia” przygotowany przez chór i orkiestrę symfoniczną. Na zakończenie Apel Jasnogórski. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Święto Światła w Krzeszowie jest organizowane po raz 496.

Każdego roku, w grudniu, dziesiątki świec oświetlają wyjątkową ikoną

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 grudnia 2018 09:21
`