Dodano: 6 kwietnia 2022 13:49
Fałszywy alarm pożarowy na Podzamczu. Strażacy do takich wyjeżdżają ponad 100 razy w roku
Tematy: fałszywy alarm straż pożarna tomasz kwiatkowski
6 zastępów straży pożarnej, 4 radiowozy, 2 karetki pogotowia – takie siły i środki zadysponowano do zgłoszenia pożaru mieszkania na szóstym piętrze dziesięciopiętrowego budynku na Podzamczu – największym wałbrzyskim osiedlu mieszkaniowym. Alarm okazał się fałszywy. I do takich właśnie fałszywych lub niepotwierdzonych akcji wałbrzyscy strażacy wyjeżdżają średnio co trzeci dzień.
Każdy fałszywy lub niepotwierdzony alarm to angażowanie pewnych środków i sił. TO obciążenie dla systemu ratowniczo-gaśniczego i co za tym idzie bezpieczeństwa mieszkańców. W tym przypadku, z uwagi na typ budynku i jego lokalizację, zadysponowano naprawdę duże środki:
– Pojechały siły i środki całej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, wsparte też jednym pojazdem z JRG 1 To jest kilkunastu strażaków i my mamy tego typu procedury ratownicze jeśli chodzi o pożar w tego typu budynku. Taka ilość ratowników wyjeżdża do prawdziwego pożaru i są w stanie w sposób sprawny i szybki udzielić pomocy osobom poszkodowanym w tego typu pożarze – powiedział naszemu reporterowi st. kpt Tomasz Kwiatkowski, rzecznik wałbrzyskich strażaków.
Strażacy podkreślają, że zaangażowanie nawet dużych sił i środków nie pozbawia miasta bezpieczeństwa. W rezerwie pozostają zawsze okoliczne jednostki OSP – jednak tu należy się liczyć, w razie zaistnienia rzeczywistego niebezpieczeństwa, z wydłużonym czasem dojazdu takich jednostek.
– Tutaj to jest rola dyżurnych ze stanowiska kierowania, którzy czuwają nad tą sprawą i oni muszą mieć cały czas z tyłu głowy zabezpieczenie operacyjne swojego terenu chronionego. W tym czasie muszą być już alarmowane jednostki ochotniczej straży pożarnej i w razie innego zdarzenia będą już one alarmowane.
W 2021 roku zarejestrowano w wałbrzyskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej 117 przypadków niepotwierdzonych alarmów pożarowych. Cześć z nich to właśnie alarmy złośliwe, które nie znajdują uzasadnienia nawet w okolicznościach zdarzenia. Ratownicy podkreślają – za jeśli uda się ustalić autora takiego alarmu grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Fałszywy alarm pożarowy na Podzamczu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fałszywy alarm pożarowy na Podzamczu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Zobacz także
- Gostków. Prądu nie mają od piątku. Gmina ratuje sytuację dostarczając agregaty
- Zakaz wstępu do lasów na terenie Nadleśnictwa Wałbrzych! Wypady w góry mogą być niebezpieczne
- Dolny Śląsk. Wjechali w grupę pieszych w Radkowie. Później jednego z potrąconych próbowali zabić maczetami!
- Zima dała się we znaki kolejarzom. Były utrudnienia i sporo nerwów
- Zderzenie dwóch aut w Wałbrzychu. Jeden z samochodów wybity z toru jazdy potrącił dwójkę pieszych
- Duża część Głuszycy bez prądu. Spore kłopoty w powiecie. Tauron nie odpowiada na pytania
Najczęściej czytane
Szukamy kanalii, która przywiązała na mrozie psa – piszą w mediach społecznościowych pracownicy schroniska dla zwierząt
Podzamcze. O krok od tragedii. Spore utrudnienia na Wieniawskiego
Awaria na kolei. Nie kursują pociągi do Jeleniej Góry
Wałbrzych. Koniec marzeń o wieży widokowej w Parku Jana III Sobieskiego? Najtańsza oferta na budowę znacznie przewyższa planowany budżet
Ponad stu pasażerów na wiele godzin utknęło na dworcu Wałbrzych Główny