Dodano: 27 stycznia 2022 12:30

Fałszywe zaświadczenia o ukończeniu kursu ochroniarza za łapówki! Nielegalnym procederem kierował człowiek z Wałbrzycha

Gigantyczna akcja dolnośląskiej policji. Mundurowi rozbili grupę przestępczą, która od kilku lat pomagała w zdobyciu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych. Chodziło głównie o kursy ochrony osób i mienia. Przestępcy za łapówki wydawali zaświadczenia, choć kandydat kursu nie ukończył. Nielegalnym procederem, który był prowadzony w całej Polsce kierował człowiek z Wałbrzycha!

Grupa działała od kilku lat w całej Polsce i zajmowała się między innymi pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych.

Członkowie tej grupy zajmowali się wyszukiwaniem osób, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. „Chętnych” na takiego typu kursy było bardzo dużo i to z całej Polski – informuje dolnośląska policja.

W ostatnich dniach zatrzymano w tej sprawie dwadzieścia jeden osób. Osiem otrzymało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród nich jest właściciel firmy prowadzącej kursy, który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczania łapówek i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami.

Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i menagerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu – informuje policja.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

 

Źródło: Policja Dolnośląska

Źródło: Policja Dolnośląska

Źródło: Policja Dolnośląska

Źródło: Policja Dolnośląska

Źródło: Policja Dolnośląska

 

Zobacz także