Fake news o zniszczonym cmentarzu żydowskim w Świdnicy w izraelskich mediach

20 lutego 2019 11:56. Tak dziś wygląda cmentarz żydowski w Świdnicy fot. użyczone / UM w Świdnicy

Tematy: 


Informację o tym, że w ostatnich dniach został zdewastowany stary cmentarz żydowski w Świdnicy podały dziś największe izraelskie media, wśród nich „Jerusalem Post”. Część powołała się na Jewish Telegraphic Agency. Nic takiego nie miało miejsca – odpowiadają władze Świdnicy.

W izraelskich mediach pojawiła się informacja o kilkunastu rozbitych nagrobkach. Inne miały być pomalowane farbą. W części mediów tekst został zilustrowany zdjęciami zniszczonej nekropolii. Problem jednak w tym, że nie jest to nawet świdnicki cmentarz.

Miejscy urzędnicy ze Świdnicy informują, że teren cmentarza żydowskiego przy ulicy Esperantystów nie został zdewastowanych, nie ma także żadnych śladów zniszczeń czy napisów.

REKLAMA

– Teren od 2003 roku należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego we Wrocławiu i to w gestii tej właśnie fundacji jest utrzymanie w należytym stanie i porządku tego terenu. Mimo tego, iż cmentarz nie należy do miasta, przynajmniej raz w roku m. in. w ramach akcji „Sprzątanie Świata” jest on porządkowany przez świdnicką młodzież. Miasto również z własnych środków raz do roku kosi tam trawę i wywozi śmieci – informuje świdnicki urząd.

Miasto zapowiada także, że zwróci się do właściciela działki by przypomnieć mu o jego obowiązkach, czyli o ochronie i dbaniu o to miejsce.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 lutego 2019 11:56
`