Dodano: 8 września 2016 16:45
Exodus – wernisaż wystawy malarstwa Alfreda Oruby
W wałbrzyskiej Galerii BWA od dziś oglądać można prace zmarłego dwa lata temu wałbrzyskiego malarza Alfred Oruby. Wczoraj (7 września) sporym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy, Siedzibę BWA na ulicy Słowackiego odwiedzili nie tylko miłośnicy sztuki, lecz również rodzina, znajomi i przyjaciele niedawno zmarłego artysty.
Alfred Oruba urodził się w 1933 w Stanisławowie. W 1946 roku z rodziną przyjechał do Wałbrzycha. Życie zawodowe związał z Kopalnią „Bolesław Chrobry”, a następnie od 1956 roku aż do emerytury w 1986 roku pracował jako geodeta górniczy w Kopalni Węgla Kamiennego „Wałbrzych”. Za wieloletnią pracę został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.
Na początku lat sześćdziesiątych zainteresował się sztuką, a przede wszystkim malarstwem. Inspirował się impresjonizmem, fowizmem i ekspresjonizmem. Pierwszych profesjonalnych lekcji rysunku udzielała mu znana nowosądecka malarka i rzeźbiarka Maria Ritter, uczennica m.in. Wojciecha Weissa, Xawerego Dunikowskiego, Ferdynanda Légera.
Po przyjeździe do Wałbrzycha Alfred Oruba czynnie uczestniczył w kole malarzy amatorów działającym przy Górniczym Domu Kultury, które prowadziła wałbrzyska rzeźbiarka Maria Bor Myśliborska. Artystka jako pierwsza odkryła w nim nieprzeciętny talent i zmobilizowała do ubiegania się o uprawnienia malarza profesjonalnego. Po sześcioletniej nauce Oruby napisała list polecający do Wojewódzkiego Wydziału Kultury, który musiał zaopiniować wniosek do ministerstwa i wybrała dwadzieścia najlepszych prac. Obrazy zostały pokazane w Warszawie wieloosobowej komisji składającej się z cenionych artystów i jednogłośnie przyjęte. W 1982 roku Alfred Oruba, pod opieką swojego promotora prof. Jana Tarasina, zdobył bezterminowe uprawnienia artysty plastyka, wydane przez Ministra Kultury i Sztuki.
Z biegiem lat podstawy rysunku i malarstwa przeobraziły się w jego twórczości w sztukę nowoczesną i pozwoliły na odnalezienie własnego, indywidualnego stylu. Charakterystyczne dla jego warsztatu były śmiałe pociągnięcia pędzla, dynamiczne, grubo nakładane faktury oraz nasycone kolorem abstrakcyjne formy, które przeobrażał w niepowtarzalne krajobrazy.
Uprawiał głównie malarstwo sztalugowe w tradycyjnej technice olejnej, w którym dominował pejzaż i martwa natura. Był wieloletnim członkiem wałbrzyskiej grupy twórczej „Kontrast”, która zrzesza wyłącznie artystów profesjonalnych. Uczestnikiem akcji dobroczynnych na rzecz chorych i potrzebujących. Laureatem wielu nagród i wyróżnień. Brał udział w wielu wystawach i plenerach malarskich w kraju i za granicą. Prace w zbiorach Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Szwecji i USA. Z inicjatywy wałbrzyskich górników, aby uczcić pamięć artysty, jedną z ulic w dzielnicy Konradów nazwano imieniem Alfreda Witolda Oruby. Zmarł 26 lipca 2014 roku w Wałbrzychu.
Zobacz także
- Wałbrzych. Od 2 stycznia na ulice wyjadą autobusy wodorowe
- Świdnica. Lodowisko po remoncie już otwarte
- Wigilia Miejska w Szczawnie-Zdroju
- Wyremontowana Chałubińskiego. Remont kosztował 2,5 miliona złotych
- Wałbrzych. Zmiana przepisów w sprawie instalowania czujek tlenku węgla
- Mikołaj Kowalski. Muzyczny talent z Wałbrzycha [VIDEO ROZMOWA]
Najczęściej czytane
- Sokołowsko. Zabytkowe sanatorium zalała woda. Straty wyliczono na 2,5 miliona złotych
- Wałbrzych. Nowy blok przy ulicy Traugutta. Mamy listę lokatorów!
- Magdalena Stefańska nie jest już dyrektorem MOPS. Ośrodkiem kierowała sześć lat
- Strefa czystego transportu w Wałbrzychu? Nowe przepisy mogą ją narzucić
- Kierowcy, noga z gazu. Policyjna „beemka” is back