Dodano: 14 grudnia 2020 16:38

Ewakuacja wyciągu na Dzikowcu. Ćwiczenia służb przed sezonem [FILM+FOTO]

Tematy: 


Awaria wyciągu na Dzikowcu i konieczność ewakuacji turystów, którzy utknęli na wysokości kilku metrów – to scenariusz ćwiczeń, które przed południem rozpoczęły się w Boguszowie-Gorcach. W akcji brało udział kilkunastu strażaków i ratownicy GOPR.

Ćwiczenia organizowane są przed każdym sezonem. Mają pokazać możliwości ewakuacji danego obiektu.

Ta próbna ewakuacja jest realną akcją, bo tutaj poza tym, że ci ludzie są na krzesełkach specjalnie wywiezieni i kolej zatrzymana została umyślnie, to całe działania nie różnią się od akcji ewakuacyjnej – Łukasz Pokorski, Grupa Sudecka GOPR.

Ewakuacja odbywała się z krzesełek znajdujących się na wysokości od czterech nawet do ponad dziesięciu metrów.

W przypadku awarii wyciągu bardzo ważny jest czas. Właściciel takiego miejsca ma pół godziny na próbę ponownego uruchomienia wyciągu. Jeżeli to się nie udaje wzywane są służby.

Czas leci. Ludzie siedzą na krzesłach. Marzną. Są tam od półgodziny czy godziny. Czynnik czasu jest tutaj decydujący i oczywiście warunki zimowe. Gdy jest to oblodzone i oszronione rzeczywiście jest trudno – mówi Pokorski.

Bez takich ćwiczeń obiekt nie przeszedł by odbiorów przed sezonem i nie mógłby funkcjonować, a przygotowania do sezonu trwają.

Wszystkie nasze działania są skierowane na to, aby móc w miarę możliwości pogodowych jeszcze w tym roku, no myślę, że po świętach, spróbować ruszyć z koleją, ale to wszystko jest uwarunkowane pogoda – mówi Rafał Wiernicki, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie Gorcach.

Zobacz także