Wałbrzych aktywnie włącza się w działania w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

3 lutego 2016 14:48. 03.02.2016 r. Wałbrzych, i dr Kamila Kamińska (po lewej) – Uniwersytet Wrocławski oraz Marek Sztark (po prawej) koordynator działań regionalnych ESK Wrocław 2016 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

17 stycznia we Wrocławiu pochodem czterech duchów miasta oficjalnie zainaugurowano działalność Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Część działań związanych z ESK 2016 odbywać się będzie w Wałbrzychu. O szczegółach opowiadali dziś Marek Sztark – koordynator działań ESK na Dolnym Śląsku oraz oraz dr Kamila Kamińska z Uniwerystetu Wrocławskiego.  

Marek Sztark podkreślił znaczącą rolę regionu Aglomeracji Wałbrzyskiej na mapie działań związanych z ESK 2016. W kontekście wrażenia, jakie zrobiła na odwiedzających ją organizatorach postindustrialna przestrzeń Starej Kopalni, już na etapie tworzenia programu wypracowano zasady działania i wzajemnej współpracy oraz włączono Wałbrzych do kalendarza wydarzeń związanych z ESK 2016.

Pod koniec 2014 roku szefowie instytucji kultury Dolnego Śląska wypracowali wspólny, adekwatny do lokalizacji model działań. W Wałbrzychu, poza seminariami i spotkaniami naukowców omawiających wyniki badań będą miały miejsce dwa ważne programy: Czytanie Miasta oraz Ściany Pokoju (Wall of peace).

Dodatkowym pomysłem organizatorów, mającym zaktywizować ruch i przemieszczanie się uczestników ESK pomiędzy miastami regionu to projekt ESKBusów. Pierwotny pomysł przywożenia mieszkańców mniejszych miejscowości do Wrocławia został zmodyfikowany i to mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, w ramach projektu ESKBus, przyjadą właśnie do Starej Kopalni.

REKLAMA

Czytanie Miasta

Czytanie Miasta to trwający w Boguszowie-Gorcach od czerwca 2015 roku projekt prowadzony przez dr Kamilę Kamińską z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest częścią realizowanego w 6 miastach na Dolnym Śląsku programu badawczo-animacyjnego, którego celem jest analiza zmian zachodzących na Dolnym Śląsku. Zwieńczeniem projektu będzie spektakl, tworzący połączenie świata nauki i sztuki, którego scenariusz powstanie na podstawie wyników badań prowadzonych w ramach programu, przedstawiony dla i z udziałem mieszkańców Boguszowa w przestrzeni publicznej miasta.

Ściany Pokoju (Walls of Peace)

Kolejny, dedykowany dla Wałbrzycha i Starej Kopalni to projekt ukryty pod roboczą nazwą Ściany Pokoju (Walls of Peace). Ma umożliwić wykluczonej, obarczonej trudnościami społecznymi młodzieży inne spojrzenie na sztukę street art, pomóc dostrzec jej pozytywne wymiary, wskazać, że graffiti to nie tylko wandalizm, a niosący pozytywne wartości trend w światowej sztuce.

Program Ściany Pokoju kierowany jest do młodzieży licealnej. Przez dwa miesiące mlodzi ludzie uczestniczyć będą w warsztatach i spotkaniach organizowanych przez wrocławską grupę „kolektyf”. Będą poznawać historię, idee i kierunki w jakich rozwija się street art. Zwieńczeniem projektu ma być zbiorowa praca uczestników – mural na ponad 40 metrowej ścianie na placu eventowym w Starej Kopalni.

W czerwcu, we współpracy z Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, na jednym z wałbrzyskich podwórek powstanie kolorowy mural, nawiązujący tematyką i formą do Ścian Pokoju.

Od czerwca w Starej Kopalni będzie pracowała z młodzieżą holenderska artystka polskiego pochodzenia Anna Skubisz. Artystka, rzeźbiarka, rysowniczka z wałbrzyską młodzieżą realizowała będzie swój autorski projekt artystyczny.

Wszystkie wspomniane działania realizowane są w całości budżetu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.  Szczegółowe informacje o wszystkich projektach dostępne będą na stronie internetowej Starej Kopalni.

Wałbrzych, 04.09.2015. Członkowie wrocłwskiej grupy "kolektyf" podczas pracy. Werniaż wystawy David Bethune'a. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wałbrzych, 04.09.2015. Członkowie wrocłwskiej grupy „kolektyf” podczas pracy. Werniaż wystawy David Bethune’a. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 lutego 2016 14:48
`