Etapy zakupu nieruchomości – czy znasz wszystkie?

16 maja 2023 15:23. Etapy zakupu nieruchomości – czy znasz wszystkie? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Proces zakupu nieruchomości bywa bardzo czasochłonny. Wynika to z konieczności dopełnienia wszelkich formalności, których nie da się pominąć. Co więcej, może on także wydłużyć się w przypadku, kiedy transakcja finansowana jest z kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak krok po kroku wygląda kupno mieszkania lub domu? Sprawdź, na co powinieneś się przygotować, jeżeli marzysz o własnych czterech kątach.

Zacznij od znalezienia właściwej nieruchomości

Zakup domu czy mieszkania to nie lada przedsięwzięcie. Zanim jednak przystąpisz do głównych formalności, sprawdź, co oferuje rynek i na co będziesz mógł sobie pozwolić. Jeżeli określisz budżet i zorientujesz się nieco w ofertach, to czeka Cię kolejna decyzja. Musisz wybrać, czy stawiasz na nowe mieszkanie lub dom, czy w grę wchodzi nieruchomość z tak zwanej drugiej ręki.

REKLAMA
  • Rynek pierwotny to kupno nieruchomości bezpośrednio od dewelopera lub osoby zajmującej się zawodowo budową domów.
  • Rynek wtórny to nieruchomości, które były wcześniej użytkowane.

Nie bez znaczenia jest także wybór konkretnej lokalizacji. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od przyszłej nieruchomości. Dla jednych kluczowa będzie bliskość natury, większa prywatność i czystsze powietrze. Wówczas warto sprawdzić oferty domów położonych dalej od ścisłego centrum. Można także wybrać mniejsze miasta takie jak np. Wałbrzych, gdzie dostępny jest większy metraż oraz niższe stawki za m2.

Wybór finansowania zakupu domu lub mieszkania

Za zakup nieruchomości można zapłacić gotówką. To jednak dość rzadka sytuacja. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest wsparcie banku i zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego. W praktyce zdecydowanie korzystniejszą opcją jest pierwsza ze wspomnianych form finansowania. W tym przypadku niezbędne jest jednak spełnienie konkretnych wymagań banku, co do przeznaczenia środków finansowych. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie internetowej:  https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Przy kredycie gotówkowym pieniądze można przeznaczyć natomiast na dowolny cel.

Jakich formalności należy dopełnić przy zakupie mieszkania lub domu?

Jeszcze przed wyborem konkretnej nieruchomości, warto sprawdzić swoją zdolność finansową oraz porównać oferty poszczególnych banków. Jest to możliwe za pomocą łatwego w obsłudze narzędzia internetowego, jakim jest porównywarka. Pomocne mogą okazać się także różnego rodzaju rankingi. Te pomogą wstępnie określić Ci, które placówki bankowe warto wziąć pod uwagę, a które odrzucić już na samym wstępie.

Przy zakupie nieruchomości zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, konieczne jest także upewnienie się, co do wiarygodności oferty. Wybierając dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera, warto sprawdzić, jaką ma opinię wśród innych kupujących. Z kolei przy zakupie budynku czy lokalu z rynku wtórnego dodatkowo można sprawdzić zapisy w księdze wieczystej. Można w niej znaleźć wszelkie informacje o nieruchomości, a jednocześnie upewnić się, że sprzedający niczego nie zataił.

Umowa przedwstępna oraz przyrzeczona

Znalazłeś idealne mieszkanie lub dom? Nieruchomość spełnia Twoje wszystkie wymagania, a dodatkowo jest w atrakcyjnej cenie? W tym przypadku warto zdecydować się na umową przedwstępną, która pomoże Ci zarezerwować prawo do pierwokupu i pozwoli na spokojnie dopełnić niezbędnych formalności. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradnikach pod adresem: https://finanse.rankomat.pl. Taki dokument sporządza się w momencie, kiedy nie można natychmiast zawrzeć umowy właściwej. Mówi on także o tym, że dopełnienie wszelkich formalności związanych z zakupem nastąpi w przyszłości. Na tym etapie sprzedający może poprosić o wpłatę zaliczki lub zadatku. Warto mieć świadomość, że są one czymś zupełnie różnym. Zaliczka stanowi wpłatę na rzecz przyszłych należności i jest ona odejmowana od całej kwoty zakupu. Ważny jest także fakt, że jest ona zwrotna. Zadatek z kolei zalicza się na kwotę zakupu tylko w momencie, kiedy ten dojdzie do skutku. W razie zerwania umowy jest to bezzwrotna forma płatności. Zarówno zaliczka, jak i zadatek wynoszą zwykle 10% ostatecznej kwoty transakcji.

Jeżeli spisywana była umowa przedwstępna, to jej nierozdzielną częścią jest następnie umowa przyrzeczona. Co dokładnie ją wyróżnia? Odpowiedź, a także szczegóły dotyczące sporządzenia tego dokumentu poznasz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/umowa-przyrzeczona. Ważny jest fakt, że zawsze zostaje ona sporządzona w obecności notariusza.

Pomoc przy zakupie domu lub mieszkania

Wyszukaniem nieruchomości, a także jej zakupem można zająć się osobiście. Wymaga to jednak czasu, a dodatkowo bywa stresujące. Brak znajomości branży sprawia, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy fachowców. Na rynku działa wiele biur nieruchomości współpracujących z doradcami finansowymi. Dzięki nim można znaleźć odpowiednie mieszkanie lub dom w atrakcyjnej okolicy. Co więcej, firmy świadczące usługi pośrednictwa finansowego bardzo często są w stanie wynegocjować z bankiem lepsze warunki kredytowania zakupu nieruchomości. Nie pobierają przy tym żadnych opłat, ponieważ ich wynagrodzenie pokrywa placówka bankowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 16 maja 2023 15:23
`