Ekstra kasa dla Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i muzeum w Jaworzynie Śląskiej? To pieniądze zabrane Narodowemu Forum Muzyki we Wrocławiu

20 sierpnia 2019 21:06. Muzeum w Jaworzynie Śląskiej. Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Dodatkowych 700 tysięcy złotych ma zasilić budżet Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Pół miliona złotych ma trafić na ratowanie ruchomych zabytków, w przyszłym roku takie wsparcie mogło by otrzymać Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. To część blisko 4 milionów złotych, dotacji, o którą ma być zmniejszony budżet Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

NFM dostanie mniejszą dotacją z samorządu województwa dolnośląskiego, ale tę kwotę dołożą po 2 mln złotych miasto Wrocław i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa w tej sprawie została podpisana w poniedziałek.

Warto przypomnieć, że Dolnośląski Urząd Marszałkowski jest jedną z instytucji współprowadzących NFM, a dotacja dla forum wynosi 8,6 mln złotych. W kwietniu na sesji sejmiku województwa pojawiła się uchwała, która zakładała całkowite wycofanie się samorządu województwa ze współfinansowania NFM. Pomysł jednak odrzucono.

REKLAMA

Ostatecznie podjęto decyzję o tym, ze dotacja może być zmniejszona o wspomniane 4 mln złotych. Poza Wałbrzychem pieniądze trafią do Teatru Polskiego we Wrocławiu, który ma otrzymać milion złotych i Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, który otrzyma 700 tysięcy złotych. 600 tysięcy ma otrzymać także wrocławski Teatr Pantomimy. Pół miliona złotych zasili budżet Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Tyle samo ma zostać przeznaczonych na remont zabytków ruchomych, zatem pieniądze mogą trafić między innymi do muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Ostatecznie decyzję w sprawie zmniejszenia dotacji dla NFM w przyszłym roku i przesunięciu pieniędzy podejmą jednak radni sejmiku województwa dolnoślaskiego.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 sierpnia 2019 21:06
`