Dziś w nocy rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia. W Wałbrzychu pierwszą dawkę mogą dostać jeszcze w tym tygodniu

16 maja 2021 13:02.

Po północy rodzice będą mogli zarejestrować 16 i 17-latków na szczepienie przeciw COVID-19. – Dyrektorzy szkół średnich w imieniu rodziców często pytali o taką możliwość – przyznaje Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha. Wałbrzyscy urzędnicy liczą, że zainteresowanie szczepieniami wśród pierwszej, dopuszczonej grupy nastolatków będzie duże.

Od siedemnastego maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia, czytamy na rządowych stronach.

W tej chwili do stosowania u osób w tym wieku Europejska Agencja Leków dopuszcza tylko szczepionkę firmy Pfizer. Kiedy szybko nastolatkowie, którzy zarejestrują się w poniedziałek lub w najbliższych dniach będą mogli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Wałbrzychu?

REKLAMA

Ja myślę, że w okolicach trzech do czterech dni od zarejestrowania, dlatego, że mamy dość duże dostawy szczepionek w tej chwili, wolne terminy, także nie ma z tym problemu – mówi Sylwia Bielawska.

Urzędnicy przyznają, że rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci, nie powinni zwlekać, bo zgłaszając się teraz, jest szansa, że nastolatek otrzyma drugą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 jeszcze przed wakacjami.

Od 17 maja wchodzi ten zapis, że pomiędzy pierwszą, a drugą dawką, bez względu na rodzaj szczepionki jest 35 dni przerwy – dodaje wiceprezydent Wałbrzycha.

Rodzice 16 i 17-latków przed wizytą w punkcie szczepień będą musieli wypełnić także specjalny formularz zgody. Na szczepieniu nastolatek musi się pojawić z rodzicem lub prawnym opiekunem. 16 i 17-latkowie będą przechodzić w punkcie szczepień taką samą procedurę, jak dorośli.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 maja 2021 13:02
`