Dodano: 23 stycznia 2020 08:15

Dziś Sztolnie Walimskie zwiedzicie za darmo. Mija 25 lat od udostępnienia obiektu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Pierwsze prace porządkowe, które miały doprowadzić do otwarcia sztolni prowadzono już latem 1993 roku. Rok później rozpoczęto przystosowanie podziemi do ruchu turystycznego. 23 stycznia 1995 roku do podziemi weszli pierwsi turyści. 25 lat po tym wydarzeniu Sztolnie Walimskie zapraszają na dzień otwarty i zachęcają do obejrzenie specjalnie przygotowanej z tej okazji wystawy.

Sztolnie Walimskie to niedokończony podziemny kompleks projektu „Riese” zaprojektowanego przez nazistowskie Niemcy w czasie drugiej wojny światowej. Wydrążone korytarze mają łącznie około pięciuset metrów. Prace prowadzone były od jesieni 1943 roku, ale właściwa budowa ruszyła dopiero rok później i trwała do początku 45 roku. Podziemny obiekt budowali więźniowie niemieckich obozów. Część zmarła w czasie prac. Liczba ofiar nigdy nie została dokładnie ustalona. Szacuje się, że do prac przy projekcie „Riese” skierowano około 13 tysięcy więźniów. Nawet 5 tysięcy mogło stracić życie.

Udostępnione podziemia to trzy główne sztolnie, które są połączone halami. Pomiędzy drugą, a trzecią sztolnią nie ma jednak przejścia, bo zasypał je zawał. Udostępnione części kompleksu to prawdopodobnie wszystkie korytarze, które udało się wybudować w czasie II wojny światowej.

REKLAMA

Przeznaczenie obiektu do dziś budzi sporo wątpliwości. Nie zachowała się żadna, szczegółowa dokumentacja dotycząca obiektów w Górach Sowich. Wszystko wskazuje na to, że podziemne kompleksy miały być pomieszczeniami dla najważniejszych osób w nazistowskich Niemczech.

Za darmo Sztolnie Walimskie można dziś zwiedzać od godziny dziewiątej do szesnastej. Wystawa przygotowana z okazji tego dnia przedstawia przygotowania do udostępnienia i prowadzone w tym miejscu 25 lat temu prace.

Sztolnie Walimskie fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Sztolnie Walimskie fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Sztolnie Walimskie fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Sztolnie Walimskie fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także