Dziś są na życiowym zakręcie, tu nauczą się samodzielności. Ruszył projekt „Świdnickie Jaskółki”

20 maja 2019 16:39. Start projektu "Świdnickie Jaskółki". fot. użyczone / W. Bąkiewicz / UM w Świdnicy

Tematy: 


Przez kilka lat budynek przy ulicy 1 Maja w Świdnicy stał pusty. Dziś jego mieszkańcy nauczą się dbania o dzieci, zarządzania domowym budżetem, dbania o własne zdrowie czy po prostu prowadzenia gospodarstwa domowego. Ruszył wyjątkowy projekt „Świdnickie Jaskółki”.

W budynku przy 1 Maja 23 przygotowano 20 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 740 metrów kwadratowych. Lokale są przystosowane zarówno dla młodych osób, jak i dla seniorów, wymagających pomocy opiekuna. W piwnicy pojawiła się pralnia z suszarnią czy miejsce z salą dla dzieci. W budynku jest winda, a mieszkania są wyposażone w meble, specjalistyczne łóżka, sprzęt RTV i AGD. W ramach projektu, na który miasto otrzymało ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych, sfinansowane zostaną także usługi opiekuńcze i zajęcia edukacyjne dla mieszkańców.  Dodatkowo, remont budynku kosztował blisko 4 miliony złotych.

Z pomocy korzystać będą między innymi samotne matki, osoby zagrożone bezdomnością, niepełnosprawni, osoby z zaburzeniami psychicznymi czy opuszczające pieczę zastępczą.

REKLAMA

Chcemy pomóc tym ludziom, ponieważ tam jest cały czas opieka specjalistów z ośrodka pomocy społecznej i psychologów, i cały czas jest dozór, czyli to ma być cały czas praca z tymi osobami, żeby one mogły wyjść na prostą. Czasami są to osoby, które są w takich nadzwyczajnych, ekstremalnych sytuacjach życiowych – mówi Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Dziś w budynku mieszka już 30 osób, w tym 7 dzieci. Rodziny mogą korzystać z pomocy asystentów, którzy podpowiadają, jak wykonywać proste czynności, takie jak zakupu, sprzątanie czy pranie.

Lokatorzy będą przebywać w mieszkaniach wspomaganych od sześciu miesięcy do roku. Projekt potrwa do końca marca 2022 roku. W tym czasie usamodzielnionych ma zostać około 90 osób.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 maja 2019 16:39
`