nasz news Dziś piątek 13-go. Zapytaliśmy was o pecha, a kulturoznawcę o to, skąd się wziął ten przesąd

13 maja 2022 08:05. Infografika. Źródło: Pintrest / Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Wierzycie w pecha? To trzymajcie się, bo dziś piątek piątek, trzynastego. Spóźnienie, pomyłkę, mandat a nawet drobne stłuczki – wszystko to można zrzucić na karb pecha jaki ten szczególny dzień ze sobą niesie. Ale czy na pewno? O to skąd się wziął przesąd o nieszczęściach ciągnących się w 13 dzień miesiąca i na dodatek piątek pytał Jacek Zych

Nieszczęścia może i ciągną się za tą niefortunną datą, ale suche statystyki mówią, że nie jest ich więcej niż w inne dni miesiąca. Paradoksalnie – siła trzynasto-piątkowego przesądu jest tak ogromna, że tych negatywnych zdarzeń jest zdecydowanie o wiele mniej. Czy przynosi, czy nie – nie zmienia to faktu, że w piątek trzynastego oglądamy się za siebie dwa razy.

Myślę, że nie. Mi jeszcze nigdy nie przyniósł. / Zdarzało mi się nie raz i jest pech. / W życniu nigdy / Zdarzyło mi się. / Nawet dziś rozmawiałem z moją córką,. Powiedziała, że mama nie jedzie do Włoch bo jest piątek 13-go. Mi się często zdarza. Nie wiem dlaczego, ale jest pech / Nie, to przesądy. – tak pytani o piątek 13-go odpowiadali mieszkańcy Piaskowej Góry. 

Skąd wzięło się tak silne przekonanie o pechu prześladującym ludzi w piątek 13-go? Zapytałem o to kulturoznawcę, Monikę Bisek-Grąz. Okazuje się, że na pechową datę składa się kilka czynników:

– Nakładają się nam tutaj dwa negatywne symbole. Po pierwsze liczna 13, ktora w kulturze jest postrzegana negatywnie, jako opozycja do dwunastki. Bo dwunastka w numerologii jest taką liczbą boską; pełną, spełnioną. Mamy 12 apostołów, 12 miesięcy, które tworzą ten cały harmonijny rok. Natomiast jest właśnie pechowa. A po drugie piątek; piątek był postrzegany negatywnie, ponieważ w kręgu kultury chrześcijańskiej to właśnie piątek jest dniem śmierci Chrystusa. To piątek jest takim postnym, negatywnym, ciemnym dniem. – wyjaśnia Monika Bisek-Grąz.

Piątek trzynastego to nie tylko polskie przesądy. Ten wątek często pojawia się w filmie i literaturze. Wyprodukowany w latach 90. ubiegłego wieku horror bił rekordy popularności. Symbolice tej daty poświęcił sporo miejsca Dań Brown w powieści Kod da Vinci,. Czy przynosi pecha, czy nie – uważajcie na siebie!

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 13 maja 2022 08:05
.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

`