Dodano: 16 września 2021 18:31

Dziki na terenie szkoły na Piaskowej Górze. Wezwano myśliwego

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Dziki pojawiające się pomiędzy zabudowaniami to w Wałbrzychu nic nowego i zdążyliśmy się do takiego widoku już przyzwyczaić. Dziś przed południem doszło jednak do dość niebezpiecznej sytuacji. Dziki weszły na teren jednej ze szkół. Na szczęście przed budynkiem nie było w tym czasie żadnych uczniów. Interweniowali pracownicy szkoły, straż miejska, policja… i myśliwy.

Dziki spacerowały po Piaskowej Górze przed południem. Okoliczni mieszkańcy poinformowali o tym fakcie służby, na miejscu pojawiła się policja i straż miejska. Służby obserwowały jedynie zwierzęta. Te zawędrowały w pewnym momencie na teren jednej ze szkół. Na szczęście przed budynkiem nie było w tym czasie uczniów. Dziki z okolicy szkoły przepędzili ostatecznie pracownicy placówki. Wataha przeniosła się w inne miejsce.

Wielu mieszkańców, którzy niejednokrotnie spotkali już dziki na swojej drodze, zastanawia się czy zwierząt nie można odstrzelić. Myśliwy, który pojawił się dziś na Piaskowej Górze w rozmowie z naszym reporterem kategorycznie wykluczył taką możliwość.

REKLAMA

Odstrzał jest możliwy jedynie po spełnieniu określonych zasad bezpieczeństwa. W środku osiedla nie można wyjść i strzelać do dzików. Możliwe jest to tylko w miejscu, w którym za dzikiem znajduje się naturalny kulochwyt, może to być na przykład naturalne wzniesienie. To gwarancja, że w razie pudła kula nie trafi rykoszetem w niechciane miejsce.

Nie ma wątpliwości, że dzików jest coraz więcej i coraz rzadziej boją się one ludzi. Specjaliści podkreślają, że dziki mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób spacerujących z psami. Psy potrafią atakować dziki, jeżeli właściciel stanie w ich obronie czy w pobliżu znajdzie się postronna osoba, to także może ucierpieć.

Może dziki wywieźć do lasu?

W kraju podejmowano próby usypiania i wywożenia dzików. W naszym mieście to jednak nie ma sensu. Jak przyznaje myśliwy, z którym rozmawialiśmy, w miejscu wywiezionych dzików w ciągu kilku dni pojawi się inna wataha.

Dziki na terenie szkoły na Piaskowej Górze. Wezwano myśliwego fot. użyczone / czytelnik

Dziki na terenie szkoły na Piaskowej Górze. Wezwano myśliwego fot. użyczone / czytelnik

Dziki na terenie szkoły na Piaskowej Górze. Wezwano myśliwego fot. użyczone / czytelnik

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także