Dodano: 8 listopada 2023 08:48

Dzierżoniów. Święto Niepodległości. Zamiast martyrologii – historyczna parada kostiumowa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Marszałek Piłsudski na koniu, legioniści, kupcy, sufrarzystki… 11-go listopada przez Dzierżoniów po raz kolejny przejdzie niepodległościowa parada historyczna. W tym roku organizatorzy do przebrania się zachęcają też mieszkańców.

Będą nagrody, które przewidziano za najefektowniejsze czy najbardziej zaskakujące przebranie. Tu podpowiedź – jak powiedzieli mi pracownicy Urzędu Miasta w Dzierżoniowie nie trzeba ograniczać się do epoki międzywojennej:

– Można tu sięgać bardzo daleko, aż do Mieszka I, ale też można po bardziej współczesne postaci, które są równie znane, cenione, znane z historii, znane współcześnie, jak chociażby Adam Małysz – wylicza Magdalena Zalewska z dzierżoniowskiego urzędu miasta.

REKLAMA

Pomysł odejścia od patetycznego charakteru święta niepodległości zrodził się w Dzierżoniowie dwa lata temu. Początkowo w strojach historycznych wystąpiło zaledwie kilku pasjonatów, w ubiegłym roku postaci było znacznie więcej.

– To jest takie najradośniejsze święto, jakie mamy w kalendarzu, i ono zgodnie z naszą tradycją też wiąże się z takim przemarszem z rynku pod pomnik obrońców ojczyzny. Za przykładem burmistrza, który także w strój z epoko dwudziestolecia międzywojennego się ubiera, rady kobiet, które zwykle przebrane były za sufrażystki, pokazujemy, że można się fajnie bawić i świętować niepodległość. Że niepodległość to nie tylko smutne historie i patetyzm. – dodaje Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.

Po paradzie każdy, kto weźmie w niej udział w stroju historycznym będzie mógł się zaprezentować się na scenie, a najpiękniejsze, najbardziej zaskakujące przebrania zostaną nagrodzone.

 

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także